Ayak intrinsik kas kuvvetinin denge ve fonksiyonel performans ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between foot intrinsic muscle strength and balance and functional performance
  1. Tez No: 615942
  2. Yazar: FATMAGÜL VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK, PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı ayak intrinsik kas kuvvetinin denge ve fonksiyonel performans ile ilişkisini incelemekti. Çalışmaya 18-36 yaş aralığında, yaş ortalaması 25,99 ± 4,4 yıl olan, 39 Kadın 41 Erkek olmak üzere toplam 80 sağlıklı genç birey alındı. Abduktor hallusis, fleksor hallusis brevis, fleksor digitorum brevis, fleksor digiti minimi kas kuvvetleri dijital hand-held dinamometre ile ölçüldü. Denge değerlendirmeleri Biodex-BioSway™ ile gerçekleştirildi. Bireylere; Postüral Stabilite Testi, Stabilite Limiti Testi ve Modifiye Sensori Organizasyon Testi (MSOT) uygulandı. Fonksiyonel performans değerlendirmeleri dikey sıçrama testi ve tek ayak öne sıçrama testi ile gerçekleştirildi. Elde edilen kas kuvveti verileri ile denge ve fonksiyonel performans verilerinin ilişkisine Pearson korelasyon analizi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between foot intrinsic muscle strength and balance and functional performance. The study was conducted with 80 healthy young subjects, 39 women and 41 men, between the ages 18-36, with an average age of 25.99±4.4 years. Muscle strenght of abductor hallucis, flexor hallucis brevis, flexor digitorum brevis, flexor digiti minimi was measured with a digital hand-held dynamometer. Balance was assessed with Biodex-BioSway ™. Postural Stability Test, Stability Limit Test and Modified Sensori Organization Test (MSOT) were applied subjects. Functional performance assessments were performed with vertical jump test and single leg hop test. The relationship between muscle strength and balance was analyzed using Pearson's correlation test.