Göz içi tümörlerinde biyopsi ve rezeksiyon sonuçları
Biopsy and resection results in intraocular tumors
- Tez No: 615976
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmaya dahil edilen 108 olgunun 64'ü (%59.3) kadın, 44'ü (%40.7) erkekti. Ortalama tanı yaşı 50.8 (12-83) idi. 57 (%52.8) hastada sol, 51 (%47.2) hastada sağ göz tutulumu mevcuttu. Olguların 56'sına (%51.9) PLSU, 40'ına (%37.0) PPV ile TRB, 8'ine (%7.4) PPV ile endorezeksiyon, 4'üne (%3.7) İİAB uygulandı. PLSU, TRB, endorezeksiyon ve İİAB gurubunda ortalama tümör taban çapı sırasıyla 5.8x3.4 mm, 12.0x9.8 mm, 7.8x7.7 mm ve 12.0x11.8 mm ve ortalama tümör kalınlığı sırasıyla 3.3 mm, 4.9 mm, 3.9 mm ve 8.3 mm idi. PLSU uygulanan grupta preoperatif görme keskinliği logMAR skalasına göre 0-1.9 (ortalama 0.56) idi. Tümörlerin 23'ü (%41.1) iridosiliyer, 18'i (%32.1) iris, 8'i (%14.3) siliyer cisim, 4'ü (%7.1) siliyokoroid, 3'ü (%5.4) ise iridosiliyokoroid tutulumu göstermekteydi. 15 (%26.8) olguda superior, 8 (%14.3) olguda inferotemporal, 8 (%14.3) olguda inferonazal, 7 (%12.5) olguda nazal, 6 (%10.7) olguda temporal, 6 (%10.7) olguda inferior, 4 (%7.1) olguda superonazal, 2 (%3.6) olguda superotemporal kadranda yerleşimli tümör vardı. Tüm olgularda kitle total eksize edildi. Histopatolojik tanı 30 (%53.6) olguda melanom, 13 (%23.3) olguda nevüs, 4 (%7.1) olguda melanositom, 6 (%10.7) olguda stromal kist, 2 (%3.6) olguda Fuchs adenomu, 1 (%1.8) olguda invaziv meme kanseri metastazı olarak raporlandı. Postoperatif dönemde 21 (%37.5) olguda katarakt, 15 (%26.8) olguda vitreus hemorajisi, 10 (%17.9) olguda skleral incelme, 6 (%10.8) olguda hifema, 3 (%5.4) olguda sekonder glokom, 3 (%5.4) olguda geçici göz içi basınç artışı, 3 (%5,4) olguda periferik ön sineşi, 1 (%1.8) olguda büllöz keratopati gelişti. PLSU sonrası 5 olguya adjuvan Ru-106 plak radyoterapisi yapıldı. Postoperatif dönemde son muayenedeki görme keskinliği logMAR skalasına göre 0-1.9 (ortalama 0.67) idi. Ortalama 40.4 aylık izlem boyunca, PLSU uygulanan 1 olguda karaciğer metastazı, 1 olguda ise nüks izlendi. TRB uygulanan gruptaki olguların preoperatif görme keskinliği logMAR skalasına göre 0-1.9 (ortalama 0.64) idi. Sitopatolojik tanı 29 (%72.5) olguda melanom, 2 (%5.0) olguda küçük hücreli dışı akciğer kanseri metastazı, 1 (%2.5) olguda adenom, 1 (%2.5) olguda küçük hücreli akciğer kanseri metastazı, 1 (%2.5) olguda invaziv meme kanseri metastazı, 1 (%2.5) olguda retinal astrositik hamartom, 1 (%2.5) olguda da pseudoneoplastik gliozis olarak raporlandı. 4 (%10.0) olgunun sitopatolojik inceleme sonucunda yaşa bağlı makula dejenerasyonu ile uyumlu bulgular saptandı. Postoperatif dönemde görülen komplikasyonlar 16 (%40.0) olguda vitreus hemorajisi, 2 (%5.0) olguda retina dekolmanı, 1 (%2.5) olguda hifema, 1 (%2.5) olguda glokom, 1 (%2.5) olguda maküler hol idi. Ortalama 11.1 (1-55) aylık izlem süresi boyunca 9 (%22.5) göze enükleasyon uygulandı. 1 olguda karaciğer metastazı gelişti. Hiçbir olguda ölüm görülmedi. Endorezeksiyon yapılan olguların preoperatif görme keskinliği logMAR skalasına göre 0.5-1.9 (ortalama 1.1) idi. Endorezeksiyon öncesi 5 olguya TTT, 3 olguya Cyberknife radyocerrahisi, 2 olguya İyod-125 plak radyoterapisi ve 1 olguya Ru-106 radyoterapisi uygulandı. Sitopatolojik inceleme sonrası 6 olguda melanom, 1 olguda retina kapiller hemanjomu, 1 olguda ise vazoproliferatif tümör tespit edildi. Olguların son muayenedeki görme keskinliği logMAR skalasına göre 0-1.9 (ortalama 1.2) arasında idi. Postoperatif dönemde sitopatoloji raporu melanom olarak raporlanmış 1 olguda total retina dekolmanı gelişti, USG'de nüks düşündüren bulgu görüldüğü için bu olguya enükleasyon, daha sonra orbita dokusunda nüks geliştiği için ekzenterasyon yapıldı, takiplerde karaciğer ve kemik metastazı gelişti. Yazım sırasında bu hasta hayattaydı. 1 hastada daha karaciğer metastazı görüldü ve bu hasta ex oldu. Endorezeksiyon grubunda melanom tanısı almış 6 olgudan 5'inin (%83.3) gözü korundu. Bu grupta toplam göz korunma ve sağkalım oranı %87.5 idi. Hastaların 4'üne İİAB uygulandı. Bu olguların preoperatif görme keskinliği logMAR skalasına göre 0.1-1.0 (ortalama 0.6) arasında idi. Olguların sitopatolojik inceleme sonucu 2 olguda melanom, 1 olguda koroid hemanjiomu, 1 olguda ise melanositom olarak raporlandı. 3 olguya enükleasyon uygulandı. Olguların hiç birinde nüks, metastaz ve ölüm görülmedi. Çalışmamızda ortalama 28.6 aylık izlem süresi boyunca toplam göz korunma oranı %87.0, sağkalım oranı ise %99.1 idi.
Özet (Çeviri)
Of the 108 cases included in the study, 64 (59.2%) were female and 44 (40.7%) were male. The mean age at diagnosis was 50.8 (12-83) years. PLSU was done in to 56 patients (51.9%), TRB with PPV in 40 (37.0%), endoresection with PPV in 8 (7.4%), and fine needle aspiration biopsy (FNAB) in 4 (3.7%). The mean tumor base diameters in PLSU, TRB, endoresection and FNAB groups were 5.8x3.4 mm, 12.0x9.8 mm, 7.8x7.7 mm and 12.0x11.8 mm; and the mean tumor thicknesses were 3.3 mm, 4.9 mm, 3.9 mm and 8.3 mm, respectively. Preoperative visual acuity in the PLSU group was 0-1.9 (mean 0.56) according to the logMAR scale. There were iridociliary involvement in 23 (41.1%) tumors, only iris in 18 (32.1%), only ciliary body in 8 (14.3%), ciliochoroidal in 4 (7.1%), and iridociliocoroidal in 3 (5.4%). With respect to location, 15 (26.8%) tumors were superior, 8 (14.3%) were inferotemporal, 8 (14.3%) were inferonasal, 7 (12.5%) were nasal, 6 (10.7%) were temporal, 6 (10.7%) were inferior, 4 (10.7%) were superonasal, and 2 (%3.6) were superotemporal. The lesion was totally excised in all cases. Histopathologic diagnoses were melanoma in 30 (53.6%), nevus in 13 (23.3%), Fuchs adenoma in 2 (3.6%), melanocytoma in 4 (7.1%), stromal cyst in 6 (10.7%), invasive breast cancer metastasis in 1 (1.8%). Postoperative complications were cataract in 21 (37.5%) cases, vitreous hemorrhage in 15 (26.8%), scleral thinning in 10 (17.9%), hyphema in 6 (10.8%), secondary glaucoma in 3 (5.4%), temporary increase in intraocular pressure in 3(5.4%), peripheral anterior synechia in 3 (5.4%), and bullous keratopathy in 1 (1.8%). Adjuvant Ru-106 plaque radiotherapy was performed in 5 patients after PLSU. Postoperative visual acuity was 0-1.9 (mean 0.67) according to the logMAR scale. During a mean follow-up of 40.4 months, 1 patient had liver metastasis and 1 patient had recurrence. In the TRB group, preoperative visual acuity was 0-1.9 (mean 0.64) according to the logMAR scale. According to cytopathologic diagnosis, 29 (72.5%) cases had melanoma, 2 (5.0%) had non-small cell lung cancer metastasis,1 (2.5%) had adenoma, 1 (2.5%) had small cell lung cancer metastasis, 1 (2.5%) had invasive breast cancer metastasis, 1 (2.5%) had retinal astrocytic hamartoma, and 1 (2.5%) had pseudoneoplastic gliosis. Cytopathological examination of 4 (10.0%) cases revealed findings consistent with age-related macular degeneration. Postoperative complications were vitreous hemorrhage in 16 (40.0%) cases, retinal detachment in 2 (5%), hyphema in 1 (2.5%), glaucoma in 1 (2.5%), and macular hole in 1 (2.5%). During the mean follow-up period of 11.1 (1-55) months, 9 (22.5%) eyes were enucleated. One patient developed liver metastasis. There were no deaths. Preoperative visual acuity was 0.5-1.9 (mean 1.1) according to the logMAR scale in the endoresection group. Before endoresection, 5 patients underwent TTT, 3 patients underwent Cyberknife radiosurgery, 2 patients underwent Iodine-125 plaque radiotherapy, and 1 patient underwent Ru-106 radiotherapy. Cytopathology revealed melanoma in 6 cases, retinal capillary hemangioma in 1 case, and vasoproliferative tumor in 1 case. Visual acuity at the final examination was between 0-1.9 (mean 1.2) according to the logMAR scale. In the postoperative period, one patient whose cytopathology report was reported as melanoma developed total retinal detachment. Because of the findings suggesting tumor recurrence on USG, enucleation was done in this case. Subsequently, exenteration was performed because of orbital tumor recurrence. During follow-up period, liver and bone metastasis developed in this patient. This patient was alive with metstasis at the time of this writing. One patient developed liver metastasis and eventually expired. In the endoresection group, 5 (83.3%) eyes of 6 cases with melanoma were preserved. Total eye protection and survival rate was 87.5% in this group. FNAB was applied to 4 patients. The preoperative visual acuity of these cases was between 0.1-1.0 (mean 0.6) according to the logMAR scale. Cytopathologic examination revealed melanoma in 2 cases, choroidal hemangioma in 1 case and melanocytoma in 1 case. Enucleation was performed in 3 cases. There was no recurrence, metastasis or death. In our study, total globe salvage rate was 87.0% and survival rate was 99.1% during the mean follow-up period of 28.6 months.