Göz içi tümörlerinde multimodal görüntüleme
  1. Tez No: 797520
  2. Yazar: TAHA BERKAN BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Göz içi tümörlerinin tanısında multimodal görüntüleme bulgularını tanımlamak. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi'nde Nisan 2018 – Şubat 2023 tarihleri arasında göz içi tümör tanısı alan 81 hastanın 81 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tanı anında çekilen renkli fundus fotoğrafı, oküler ultrasonografi (USG), optik koherens tomografi (OKT), optik koherens tomografi anjiografi (OKTA), fundus otoflöresans (FOF), flöresein anjiografi (FA), indosiyanin yeşili anjiografi (İSYA) görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Örneklem grubunun %45.2'sine koroid nevüsü, %16.4'üne koroid hemanjiomu, %9.6'sına koroid osteomu, %6.8'ine optik disk melanositomu (ODM), %8.2'sine koroid malign melanomu (KMM), %5.5'ine retina pigment epitelinin konjenital hipertrofisi (RPEKH) ve %8.2'sine ise diğer türlerden tümür tanısı konmuştur. Renkli fundus fotoğraflarına göre koroid nevüsü tipi tümöre sahip hastaların %94.1'inin pigmentli; ODM tipi tümöre sahip hastaların %100'ünün pigmentli; KMM tipi tümöre sahip hastaların %83.3'ünün pigmentli; RPEKH tipi tümöre sahip hastaların %66.7'sinin pigmentli ve koroid hemanjiomu, koroid osteomu, retinal astrositik hamartom (RAH) tipi tümöre sahip hastaların ise %100'ü pigmentsiz yapıdadır. RPEKH olan hastalarda optik disk'e uzaklık ve foveola'ya uzaklık ortalamasının diğer tümör tiplerine göre yüksek olduğu görülmüştür. KMM tipi tümöre sahip hastalarda çap ortalamasının diğer tümör tiplerine göre yüksek olduğu görülmüştür. FOF bulgularına göre koroid nevüsü genellikle izootoflöresan olmasıyla, hipootoflöresan olan koroid hemanjiomu, ODM ve RPEKH tipi tümörden ayrıştırmaktadır. OKT bulgularına bakıldığında, tümör tiplerinin genelinde orta ve düşük reflektivite gözlenmiştir. Ayrıca, posterior gölgelenme durumunun tümör tiplerine göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Koroid nevüsü ile KMM arasında retina altı sıvısı (RAS), kistoid makula ödemi (KMÖ) ve drusen açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0.000, p=0.000, p=0.024, sırasıyla). Sonuç: OKT bulguları göz önüne alındığında koroid nevüsü ve KMM ayırıcı tanısında drusen varlığının koroid nevüsünü destekleyen bir bulgu olduğu, RAS ve KMÖ varlığının KMM'yi destekleyen bulgular olduğu görülmüştür. FOF bulguları göz önüne alındığında, koroid nevüsü çoğunlukla izootoflöresans gösterirken, koroid hemanjiomu, ODM ve RPEKH hipootoflöresans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To describe multimodal imaging findings in the diagnosis of intraocular tumors. Materials and Methods: 81 eyes of 81 patients diagnosed with intraocular tumors at Ankara University Faculty of Medicine Vehbi Koç Eye Hospital between April 2018 and February 2023 were included in the study. Color fundus photography, ocular ultrasonography (USG), optical coherence tomography (OCT), optical coherence tomography angiography (OCTA), fundus autofluorescence (FOF), fluorescein angiography (FA), indocyanine green angiography (ICGA) images taken at the time of diagnosis of the patients were analyzed retrospectively. Results: 45.2% of the sample group had choroidal nevus, 16.4% choroidal hemangioma, 9.6% choroidal osteoma, 6.8% optic disc melanocytoma (ODM), 8.2% choroidal malignant melanoma (CMM), 5.5% congenital hypertrophy of the retinal pigment epithelium (CHRPE) and 8.2% were diagnosed with tumors from other species. According to color fundus photographs, 94.1% of patients with choroidal nevus were pigmented; 100% of patients with ODM are pigmented; 83.3% of patients with CMM were pigmented; 66.7% of patients with CHRPE are pigmented and 100% of patients with choroidal hemangioma, choroidal osteoma and retinal astrocytic hamartoma (RAH) are non-pigmented. The mean distances to the optic nerve and to fovea related to tumor types were observed to be greater in CHRPE. It was observed that the mean diameter of patients with CMM was higher than other tumor types. According to FAF findings, choroidal nevus is usually isoautofluorescent, distinguishing it from hypoautofluorescent hemangioma, ODM and CHRPE type tumors. Considering the OCT findings, moderate and low reflectivity was observed in most of the tumor types. In addition, it was determined that the posterior shadowing status did not differ according to tumor types. There was statistically significant relationship between choroidal nevus and CMM with respect to subretinal fluid, cystoid macular edema and drusen (p=0.000, p=0.000, p=0.024, respectively). Conclusion: In this study, presence of drusen on OCT was in favor of choroidal nevus (p=0.024), and the presence of subretinal fluid and cystoid macular edema were findings supporting CMM, especially in the differential diagnosis of choroidal nevus and CMM. Considering the FAF findings, choroidal nevus mostly showed isoautofluorescence, whereas choroidal hemangioma, ODM, and RPECH showed hypoautofluorescence.