Aydın ili köpeklerinde ehrlichia canis' in mikroskobik ve PCR ile saptanması
Detection of ehrlichia canis in dogs in Aydin region by microscopy and PCR
  1. Tez No: 615987
  2. Yazar: NİZAMETTİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Aydın ilindeki köpeklerde Ehrlichia canis' in mikroskobik ve moleküler olarak PCR ile yaygınlığını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi hayvan hastanesine getirilen 100 köpekten kan örnekleri toplanmıştır. Toplanan kan örneklerinden hem kan frotisi hazırlanarak mikroskobisine bakılmış hem de DNA izolasyonu ile PCR analizi yapılmıştır. Neticede mikroskobik bakıda etken görülmemiş, PCR ile 7 köpekte (%7) moleküler E. canis saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada Aydın ilindeki köpeklerde zoonoz özellik taşıyan Ehrlichia canis' in epidemiyolojisine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the prevalence of Ehrlichia canis by microscopic and molecularly PCR in dogs in Aydın. For this purpose, blood samples were collected from 100 dogs brought to the animal hospital of Veterinary Faculty of Aydın Adnan Menderes University. Blood smears were prepared from the collected blood samples and microscopy was performed and PCR analysis was performed by DNA isolation. The resulting no agent was seen on microscopic examination, molecular E. canis was detected in 7 dogs (7%) by PCR. In conclusion, this study contributed to the epidemiology of Ehrlichia canis which has zoonotic characteristics in dogs in Aydın province.