Canine momositik ehrlichiosis'in farklı evrelerinde NT-proBNP düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluations of NT-proBNP levels in different stages of canine monocytic ehrlichiosis
  1. Tez No: 544579
  2. Yazar: SEZEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması ile Canine Monositik Ehrlichiosis'li köpeklerdefarklı evrelere ait kalpte oluşabilecek muhtemel hasar NT-pro BNP düzeyleri ile araştırıldı. Araştırmanın hayvan materyalini oluşturmak üzere Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Küçük Hayvan Kliniklerine ve Aydın ile İzmir illerindeki özel veteriner kliniklerine iştahsızlık, kilo kaybı, yüksek ateş, generalize lenadenopati, splenomegali, kas zafiyeti, deride ekimoz ve peteşi, epistaksis, bacaklarda ödem, dispne veya poliartiritis şikayetleri ile getirilen farklı ırk (4'er Terrier ve Golden Retriever, 3'er Rottweiler ve Airdale terrier, 2 Siberian Husky 1'er Türk Çoban Köpeği, Labrador retriever, Alman Çoban köpeği, Pointer ile 2 melez, yaş (2-7) ve her iki cinsiyetten 10 erkek, 12 dişi) 23 köpek araştırma kapsamında değerlendirmeye alındı. Yukarıda bahsi geçen klinik bulguların yanı sıra trombositopeni olan/olmayan 200'e yakın köpek tanı ve ayırıcı tanı amacıyla klinik muayene ve laboratuar testleri aracılığıyla muayene edildi. E.canis ile enfekte olduğu saptanan köpeklerin vektörlerle nakledilen ve kardiyak hasara yol açabilen Ehrlichia canis/E.ewingii, Anaplasma phagocytophilum, Borrellia burgdorferri ve Dirofilaria immitis ile koenfekte olup olmadıkları hızlı test kiti (SNAP 4Dx plus, Idexx USA) ile araştırılarak yalnızca E.canis (daha sonradan PCR analizi ile antijen belirlendiği üzere) ile enfekte köpekler, serolojik, klinik ve laboratuvar bulgular temelinde önerilen evreleme dikkate alınarak 3 farklı grupta (her grupta n=7) değerlendirildi. Buna göre; I. grup [akut E.canis infeksiyonu; antikor negatif ancak belirlenebilecek düzeyde DNA [PZR pozitif]], II. grup [E.canis' e maruz kalma (belirlenebilecek düzeyde DNA [PZR negatif] ancak E.canis seroaktif)], III. Grup [aktif infeksiyon (PZR pozitif ve E.canis seroaktif) ve IV. grup sağlıklı kontrol grubu [hiç E.canis' e maruz kalmamış köpekler (PZR negatif antikor negatif)] olmak üzere hastalıkla ilişkili 3 ayrı sınıflandırmaya tabi tutuldu. Sağlıklı kontrol grubu (IV.grup), kliniğe aşı veya sağlık kontrolü amacıyla getirilen, klinik ve laboratuvar değerlendirilmelerinde herhangi bir anormallik saptanmayan her iki cinsiyetten ve CME'li gruplarına benzer yaş aralığındaki köpeklerden (n=7) teşkil edildi. Vena cephalica antebrachii'den 0,5'er ml kan EDTA'sız tüplere aktarılarak, santrifüje edildi. Müteakip Wondfo Finecare Flörosan İmmunoassay cihazı ile NT-pro BNP düzeyleri belirlendi. Kontrol grubu olguların tamamında NT-pro BNP düzeyleri 18 pg/mL değerinden düşük olarak tespit edildi. NT-pro BNP düzeyleri, Canine Monositik Ehrlichiosis'li Akut enfekte olgularda 43,08 ± 25,08, Aktif enfekte olgularda 27,29 ± 8,13, Maruz kalan olgularda 20,81 ± 2,81 ve kontrol grubunda 18 ± 0 pg/mL olarak tespit edildi. Gerçekleştirilen bu tez çalışması ile hastalığın farklı evrelerinde kardiyovasküler yanıta ilişkin klinikopatolojinin daha detaylı şekilde anlaşılabileceği, yine köpeklerde kardiyak tutulumlu vektör aracılıklı hastalıkların NT-pro BNP analizleri ile olan ilişkisinin belirlenmesiyle sağaltım protokollerinin değişebileceği, yüksek bütçeli araştırma projelerinin yapılması halinde artış gözlenen vakalarda NT-pro BNP düzeylerinin muhtemel miyokardiyal hasarın habercisi olarak kullanılması veya prognostik biyobelirteç olma yolundaki öneminin araştırılabileceği ve insan hekimliği (aynı hastalık etkenine ait olgular ) alanına da katkı sağlayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In the present study, probable cardiac to those of injury different stages in Canine Monocytic Ehrlichiosis dogs was investigated with NT-pro BNP levels. Animal material of animal this research, involved dogs with anorexia, weight loss, high fever, generalized lenfadenopathy, splenomegaly, muscle weakness, ecchymosis and petechiae in the skin, epistaxis, edema in the legs, dyspnea or polyarthritis to those of different breeds (4 Terrier and 4 Golden Retriever, 3 Rottweiler and Airdale terrier, 2 Siberian Husky, 1Turkish Shepherd Dog, 1 Labrador retriever, 1 German Shepherd dog and 1 Pointer with 2 crossbred age of 2 to 7, from both sexes (10 male 12 female) were included in the study. In addition to the aforementioned clinical findings, nearly 200 dogs with and without trombocytopenia were examined by clinical examination and laboratory tests for diagnosis and differential diagnosis. Dogs infected with E.canis were analyzed with a test kit for Ehrlichia canis/E.ewingii, Anaplasma phagocytophilum, Borrellia burgdorferri and Dirofilaria immitis that were transmitted with vectors and may cause cardiac damage, and only E.canis-infected dogs were evaluated in 3 different groups (n=7 in each group) considering the staging suggested on the basis of serological, clinical and laboratory findings. In context; group I [ acute E.canis infection; antibody negative but detectable level of DNA [PCR positive]], group II [Exposure to E.canis (detectable DNA [PCR negative] but E.canis seroactive)], group III [active infection (PZR positive and E.canis seroactive)] and group IV [Dogs never exposed to E.canis (PCR negative antibody negative)] including the healthy control group were subjected to 3 different classification related to the disease. The healthy control group (IV.group), consisted of similar age range dogs (n=7) of both sexes and CME groups who were referred to the clinic for vaccination or health status, without any abnormality in clinical and laboratory evaluations. 0,5 ml of blood from the Vena cephalica antebrachii was transferred to tubes EDTA-free and centrifuged. Following NT-pro BNP levels determined by Wondfo Finecare Fluorescent Immunoassay device. NT-pro BNP levels were detected lower than 18 pg/mL value for all control group cases. NT-pro BNP levels were detected as 43,08 ± 25,08 in acute infected cases with Canine Monocytic Ehrlichiosis, 27,29 ± 8,13 in active infection, 20,81 ± 2,81 in exposed cases and 18 ± 0 pg/mL in control group. With this study, the clinicopathology of cardiovascular response in different stages of the disease might be understood more detail in dogs and again the relationship of cardiac involvement diseases in dogs with NT-pro BNP analysis, it was thought that it might used biomarker of myocardial damage or investigate the importance the latter parameter as a prognostic biomarker and it was thought to contribute to the field of human medicine (the same disease agent cases).