Eğitim kurumları yöneticilerinin örgüt kültürünü benimsemelerinde proaktif davranışlarının etkileri Manisa örneği
The effects of proactive attitudes on the managers of eduational i̇nstitutions acceptance of organization culture: A Manisa example
- Tez No: 615997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada Manisa ilinde görev yapan okul yöneticilerinin kurumlarındaki örgüt kültürünü benimseme düzeyleri ile proaktif davranışları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma Manisa il merkezinde bulunan 52 ilk ve orta öğretim okulunun yöneticileri ve öğretmenleri ile gerçekleştirilmiş olan bir anket çalışmasıdır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Örgüt Kültürü”ölçeği ve yeni yüksek güvenirlilik düzeyine sahip bir“Proaktif Davranış Ölçeği”geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Sonuçlar statiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve yol analizi bulgularına göre; yöneticilerin örgüt kültürünü benimseme algı düzeylerinin yükseğe yakın değerler içerdiği gözlenmiştir. Ayrıca okul yöneticilerinin proaktif davranış düzeylerinin yüksek olduğu, reaktif davranış düzeylerinin ise düşük seviyede sonuçlar verdiği görülmüştür. Buna göre yöneticilerin proaktif davranış yapıları ile örgüt kültürünü benimseme yapıları arasında pozitif yönde bir ilginin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between the educational institutions managers acceptance of organization culture and their proactive behaviors. The study is a poll that was carried out with 52 primary school managers and teachers in the city center of Manisa. Throughout the study“Organization Culture”scale and a of high level security“Proactive Behaviour Scale”were developed and used. The answers were statistically analyzed. According to results acquired using the factor analysis, correlation analysis and path analysis indicated that the managers were found to have high levels of perception in acceptance of organization culture. In addition the managers were found to have high levels of proactive behaviour levels and low levels of reactive behaviour levels. As a result a positive relationship was found between the proactive attitutes of the schol managers and their acceptance of the organization culture. In addition proactive attitude was found to be more.