Kronik rinosinüzit hastalarında uygulanan medikal tedavilerin klinik üzerine etkilerinin incelenmesi
The clinical effects of medical therapies in the treatment of chronic rhinosinusitis patients
- Tez No: 615996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇADALLI TATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik rinosinüzit (KRS) hastalığının tedavisinde, makrolid antibiyotiklerin ve topikal kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımına ilişkin çalışmalar mevcuttur. Makrolid antibiyotiklerin antibakteriyel etkileri yanısıra, antiinflamatuar etkileri de olduğu bilinmektedir. Literatürde, polip bulunmayan KRS hastalarında yapılmış ve bu iki tedavi ajanını karşılaştıran randomize bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamıza nazal pasajlarında polip izlenmeyen, alerjik rinit öyküsü olmayan 32 KRS hastası dahil edildi. Hastalar 2 gruba eşit sayıda randomize edildi. 16 hastadan oluşan 1. gruptakilere 8 hafta süreyle klaritromisin tedavisi verildi. 2. grupta bulunan 16 hastada ise, 8 haftalık klaritromisin tedavisine ek olarak intranazal mometazon furoat sprey tedavisi kullanıldı. Tedavi başlangıcında ve bitiminde, tüm hastalara paranazal sinüs BT çekildi ve SNOT-20 anket testi uygulandı. Bu sonuçlara göre, tek başına klaritromisin kullanan 1. grup hastaların BT evrelerinde ve SNOT-20 test skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme izlendi. Aynı şekilde, klaritromisin tedavisiyle kombine olarak mometazon furoat kullanan 2. grup hastaların BT evrelerinde ve SNOT-20 skorlarında da belirgin düzelme gözlendi. Ancak iki tedavi grubunun, bu parametrelerdeki azalmalar açısından birbirlerine karşı üstünlükleri gösterilemedi. Sonuç olarak bu çalışmada, uzun süreli makrolid antibiyotik kullanımının KRS tedavisinde etkinliği gösterilmiştir. Tedavide ek olarak intranazal KS kullanımı, ilave bir üstünlük sağlamamıştır. KRS tedavisinde kullanılan bu ilaçların ve kombinasyonlarının klinik etkilerini değerlendirmek için, daha geniş hasta gruplarında yapılacak, prospektif, randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Several studies exist relevant to the long-term use of macrolide antibiotics and topical nasal corticosteroids in the treatment of chronic rhinosinusitis (CRS). In addition to the antibacterial effects of macrolides, they have several anti-inflammatory effects similar to those of corticosteroids. However, in the literature, there is no randomized trial, in which these two treatment modalities are compared for CRS patients without nasal polyposis. In this study, thirty-two CRS patients, who do not have nasal polyposis and no history of allergic rhinitis, were included. Patients were equally randomized into two groups. In the first group, 16 patients received only clarithromycin treatment for 8 weeks. The other sixteen patients in the second group received mometasone furoate topical nasal spray, together with clarithromycin treatment. The paranasal sinus CT was performed and the SNOT-20 questionnaire was conducted in all patients before and after treatment. According to the results of our study, significant improvements were observed statistically in the CT stage and SNOT-20 scores of the first group patients, who used exclusively clarithromycin. The CT stage and SNOT-20 scores of the patients in the second group, who used mometasone furoate besides the clarithromycin treatment improved as well. However, the comparison of these two treatment groups in terms of the improvement of outcome measures revealed no difference. In conclusion, the effectiveness of long-term macrolide antibiotics usage for CRS treatment was demonstrated in this study. No advantage was obtained by additional topical nasal corticosteroids. Prospective, randomized further studies are required to be conducted in much larger patient populations to assess clinical influences of this medication and their combinations in the treatment of CRS.