Bireysel müşteriler için internet hizmeti sağlayıcısının ve internet paketi seçiminin çok kriterli karar verme teknikleri ile belirlenmesi
Individual customers determining the internet service provider and the selection of the internet package with multi criteria decision making techniques
  1. Tez No: 616017
  2. Yazar: FAHRETTİN KIZIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de bireysel müşteriler için internet servis sağlayıcısının (İSS) ve internet paketi seçiminin, çok kriterli karar verme teknikleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, ÇKKV tekniklerinden olan AHP, SWARA, SAW ve WASPAS kullanılmıştır. Bu yöntemler kullanılarak Türkiye'de İSS pazarında en büyük paya sahip 6 İSS (Türk Telekom, Superonline, Vodafone Net, D-SmartNet, TürkNet ve Millenicom) ve bu İSS'lerin 51 kampanya/paket alternatifi arasından en uygun olanının seçimi yapılmaya çalışılmıştır. Kampanya/paket alternatifi için belirlenen; marka imajı, kota, bağlantı hızı, maliyeti, taahhüt süresi ve ilave avantaj kriterlerinin ağırlıkları AHP ve SWARA yöntemleriyle, İSS'lerin marka imajı puanı SWARA yöntemiyle, İSS'lerin alternatif kampanya/paket sıralaması ise WASPAS ve SAW yöntemleriyle yapılmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye'deki telekomünikasyon pazarı için BTK tarafından yapılan SWOT analizi AHP yöntemiyle geliştirilerek her bir SWOT analizi grubu için önem dereceleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine choosing internet service provider (ISP) and internet package selection for individual customers in Turkey through multi-criteria decision-making (MCDA) techniques. This study was carried out through AHP, SWARA, SAW and WASPAS which is one of the techniques of MCDA . This study aimed to reveal the largest share in the ISP market 6 ISP (Türk Telekom, Superonline, Vodafone Net, D-SmartNet, TürkNet ve Millenicom) and selection of the most appropriate ones among 51 campaign / package alternatives. AHP and SWARA techniques are used for determining the weight of the brand image, quota, connection speed, cost, commitment time and additional advantage criteria determined for the campaign / package alternative, SWARA technique is used for determining the brand image score of ISPs and lastly WASPAS and SAW techniques are used for the alternative campaign / package rankings of ISPs . And also, the SWOT analysis made by ICTA was developed with the AHP method and the significance levels were obtained for each SWOT analysis group for the telecommunications market in Turkey.