Transradial koroner anjiyografide radial arter endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of radial artery endothelial functions in transradial coronary angiography
- Tez No: 616055
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner anjiyografi ve girişimler için yeni bir yöntem olan transradial yaklaşımın yakın zamanda popülaritesini artırmıştır. Ancak transradial koroner anjiyografiden sonra endotel disfonksiyonu gelişebilmektedir. Bu çalışmada üç farklı radial giriş bölgesi olan sağ önkol radial arter, sol önkol radial arter ve sol distal radial arterde akım aracılı vazodilatasyon testi ile endotelyal fonksiyonları ve en güvenilir girişi yerini araştırmayı amaçladık. Metod: 6 Eylü 2017- 6 Mart 2018 tarihleri arasında koroner anjiyografi planlanan 70 hastaya prospektif olarak transradial girişim yapıldı. Hastalar üç gruba ayrıldı: Grup 1 sol önkol radial (17 hasta), grup 2 sol distal radial (27 hasta) ve grup 3 sağ önkol radial arter (26 hasta) girişim yapılanlar. Akım aracılı endotel fonksiyonları 3 kez ölçüldü; işlem öncesi, işlemden 24 saat sonra ve 2 ay sonra.Test, hasta sırtüstü pozisyonda ve 5 dakika boyunca rahatladıktan sonra yapıldı.Radial arter çapı ölçümünde GE Healthcare Vivid E9 4D kardiyovasküler ultrason sistem cihazı, 11L-D, 4.5-12 MHz lineer probu kullanıldı.Manşon 220 mmHg'ye kadar şişirildi, şişik vaziyet 5 dakika boyunca sürdürüldü.Manşon söndürüldükten sonra radial arter çapı ve yüzdelik değişimi 1., 2. ve 3. dakikada kaydedildi. Tüm veriler IBM SPSS Statistics 21.0 programı ile değerlendirildi. Değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi ve Anova testi yapıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 58,8 (± 12,3) olup erkek cinsiyet ağırlıktaydı 48 (% 68, 5) ve hipertansiyon 54 (% 77,1), diyabet 28 (% 40) en sık risk faktörleriydi. Akım aracılı vazodilatasyon testinde radyal arter çapları ve yüzde değişim maksimum seviyesine ilk dakikasında ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Transradial as a new method for coronary angiography and interventions has recently increased its popularity.But endothelial dysfunction may occur after transradial coronary angiography. We aimed in this study to investigate the endothelial functions and the most reliable intervention through flow mediated vasodilatation test in three different radial access sites: right forearm radial artery, left forearm radial artery and left distal radial artery. Method: Transradial access was used in 70 patients scheduled for coronary angiograpghy and intervention from September 6-th 2017 and March 6-th 2018, prospectively.They were divided into 3 groups: group 1 left forearm radial (17 patients), group 2 left distal radial (27 patients) and group 3 right forearm radial artery (26 patients) access. Flow mediated endothelial functions were measured 3 times; on admission, 24 hour after and 2 months after the procedure. The test was performed with the patient supine, relaxed for 5 minutes. GE Healthcare Vivid E9 4D Cardiovascular ultrasound system instrument, 11L-D, 4.5-12 MHz linear probe was used for radial artery diameter measurement. Arm cuff inflation till 220 mmHg lasted for 5 minutes. After deflation radial artery diameter and their percantage change was recorded in the 1.st, 2nd and 3rd minute. All the data was evaluated by the IBM SPSS Statistics 21.0 programme. Kruskal Wallis test and Anova test was performed for comparison of variables. Results: Mean age was 58,8(±12,3) with male predominance 48(68%,5) and hypertension 54(77,1%), diabetes 28(40%) were the most common risk factors.