Yüzme egzersizinin serebral palsili hastaların seçilmiş fiziksel, fizyolojik ve motorik özellikler üzerine etkisi
The effects of the swimming exercise on the selected physical, physiological and motoric characteristics of the cerebral palsy patients
- Tez No: 616056
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, yüzme egzersizinin serebral palsili hastaların seçilmiş fiziksel, fizyolojik ve motorik özellikler üzerine etkisinin araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmamıza, Metin Sabancı Spastik Engelliler Çocuk Vakfı'nda rehabilitasyon süreci devam eden ve aynı zamanda düzenli olarak yüzme egzersizi yapan 15 serebral palsili birey ile yine aynı merkezde rehabilitasyon süreci devam eden ve yüzme egzersizi yapmayan (kontrol)15 serebral palsili birey gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerin yaş, boy, vücut ağırlığı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, istirahat kalp atım sayısı, iskelet kas ağırlığı, beden kütle indeksi, vücut yağ oranı, esneklik, sağ el kavrama kuvveti, sol el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, kol hareket hızı, mekik testi, 1dk. ve 6 dk. yürüme, çeviklik, sağlık topu fırlatma, yürüme hızı, denge ve fonksiyonel bağımsızlık testleri uygulanarak ölçüm değerleri alınmıştır. Veriler Turcosa cloud istatistik yazılımında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkın belirlenmesinde, bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Ölçüm sonuçları, ortalama ve standart sapma olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of investigating the effect of swimming exercise on selected physical, physiological and motoric characteristics of patients with cerebral palsy. In our study, 15 cerebral palsy individuals whose rehabilitation is continuing in the Metin Sabanci Spastic Impaired Child Foundation and also regular swimming exercises and 15 cerebral palsy individuals whose rehabilitation is continuing in the same center and do not regular swimming exercises have participated as volunteers. Age, height, body weight, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, number of resting heartbeat, skeletal muscle weight, body mass index, body fat ratio, flexibility, right paw force, left paw force, standing long jump, vertical jump, arm movement speed, shuttle test, 1 minute and 6 minute walk, agility, health ball throwing, walking speed, balance and functional independence tests were applied to the volunteers participating in the study and the measured values were taken. The data were analyzed with the turcosa cloud program. Shapiro-Wilk test was used for normal distribution of data. Independent samples t-test was used in determining the difference between the groups. The measurement results were presented as mean and standard deviation.