Türk üniversite öğrencilerinin gözünden Türkiye'deki Çin algısı
China perception in Turkey through the eyes of Turkish university students
  1. Tez No: 616099
  2. Yazar: ÖZLEM COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
1970'lerin sonunda, dışa açılma ve ekonomik reform süreci başlatan Çin, özellikle 1990'ların ilk yarısında büyük bir ekonomik ivme yakalayarak, çift haneli büyüme rakamlarına ulaşmış ve o dönemden günümüze Çin ekonomisi yılda ortalama yüzde 9 oranında büyümüştür. Halen, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin, dünya ihracat liderliğini de elinde bulundurmaktadır. Çin'in ekonomik gelişimi, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de yakından takip edilmektedir. Öte yandan, Amerikan PEW Araştırma Merkezi'nce 2013 yılında yapılan bir araştırmada, 39 ülke içerisinde Çin'e karşı en olumsuz algıya sahip ikinci ülkenin Türkiye olması, Türk kamuoyunun Çin'e yönelik bakış açısını da tartışmaların odağına taşımıştır. Bu noktada, Türkiye'deki Çin algısına ilişkin hemen hemen hiçbir akademik çalışmanın bulunmayışı, bu tezin de başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Bu kapsamda; Türk halkının Çin'e dair izlenimlerinin, önyargılarının tespiti, özellikle Çin'deki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri 'ne yönelik Çin'in baskı politikalarının kamuoyu nezdinde nasıl değerlendirildiğinin anlaşılması için saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışması, İstanbul'daki 4 üniversitenin öğrencilerinden oluşan 400 kişi ile sınırlandırılmıştır. Yapılan değerlendirmede, Türk üniversite öğrencilerinin, Çin ve Çinlilere dair bilgisinin oldukça sınırlı olduğu görülmüş, ancak gençler arasında önyargıların çok etkili olmadığı sonucuna da ulaşılmıştır. Bununla birlikte çalışmaya katılan Türk üniversite öğrencileri Çin'i,“güvenilmez bir ülke”olarak değerlendirmektedir. Bireylerin, Çin ve Çinlilere yönelik algısını, kitle iletişim araçlarındaki söylemlerin, kullanılan dilin şekillendirdiği de, çalışma ile ulaşılan sonuçlar arasındadır. Yine gençlerin, ülkeler arasındaki ilişkilere öncelikli olarak ekonomik işbirliği perspektifinden baktığı, Uygur Türkleri'ne yönelik Çin'in uyguladığı anti demokratik baskı politikalarının, öngörülenden daha az önemsendiği görülmüştür. Çalışmada, toplumlar arasında özellikle eğitim, turizm gibi alanlarda yapılacak işbirlikleri ile temasın artırılmasının, Çin'e yönelik güvensizliğin giderilmesine katkı sağlayabileceği de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 1970s, China started a process of expansion and economic reform,achieving double-digit growth figures, especially in the first half of the 1990s, and the Chinese economy has grown by an average of 9 percent annually since then. China, which currently has the second largest economy in the world, holds the world's export leadership. China's economic development, as well as all over the world, is being closely monitored in Turkey. On the other hand, the American Pew Research Center in a study conducted in 2013, against China in 39 countries, the negative perception with a second country that Turkey has carried perspectives in the focus of discussions for the Turkish public to China. At this point, almost no academic studies on China's lack of perception in Turkey, is also the starting point of this thesis. In this context; A field study was conducted to determine the impressions and prejudices of the Turkish people about China, and to understand how the oppression policies of China against the Uighur Turks in Xinjiang-Uighur Autonomous Region in China were evaluated publicly. The fieldwork was limited to 400 students from 4 universities in Istanbul. The assessment found that Turkish university students' knowledge of Chinese and Chinese was quite limited, but it was also concluded that prejudices among young people were not very effective. However, Turkish university students who participated in the study consider China to be an“unreliable country”. Among the conclusions reached by the study is that the discourses in mass media, the language used, shape the perception of individuals towards China and Chinese people. It was also seen that young people looked at the relations between the countries primarily from the perspective of Economic Cooperation and that China's anti-democratic pressure policies towards the Uighur Turks were less important than anticipated. The study also assessed that increasing contact between communities, especially with cooperation in areas such as education and tourism, could contribute to the elimination of distrust towards China.