Kınect ile bilgi sistemlerine uzaktan erişim
The remote access of the information system via kinect
- Tez No: 616119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bilgisayarın buluşu ile yeni bir çağ başlamış oldu. Artık insanlar bilgiye gayret harcamadan ulaşmaya başlamıştır. Yıllar geçtikçe bu bağımlılığa dönüşmüştür. Aynı anda, insan-bilgisayar arasındaki etkileşimi artırmak için günümüze kadar farklı çevre birimleri de üretilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle bu çevre birimler daha kullanıcı dostu olmaya başlamıştır. Bunun ilk örneği dokunmatik ekranlardır. Fakat bu teknoloji yeterli görülmemiştir. Bundan dolayı, Microsoft daha doğal kullanıcı deneyimi için Microsoft Kinect' i geliştirmiştir. Kinect insan hareketlerini algılayarak sisteme verileri iletmektedir. Bir nevi gerçek ve sanal dünya birleştiren bir köprü görevi yapmaktadır. Tez kapsamında, çevre birimi olarak Kinect teknolojisi kullanılmıştır. Kullanıcı, Kinect' in göreceği şekilde belli bir mesafede durur ve sağ el ile tasarlanan bilgi sistemini kontrol etmeye başlar. Görüntüler arasında geçiş yapmak için sağ ve soldaki tuşlar kullanılır. İstenilen görüntünün üzerinde, sağ el ile kullanılan imleç belli bir süre durması koşulunda o görüntü belli ölçekler içerisinde büyütülmüş hali görünür. Bu görüntünün büyütülmesi ve küçültülmesi sol ve sağ elin yardımıyla gerçekleşir. Büyütülmüş görüntünün sağ ve sola doğru sürüklenmesi için sağ kol öne doğru uzatılır. Bu şekilde Kinect ile oluşturulan bilgi sisteminin uzaktan kontrolü sağlanmış olur. Bu çalışmada, bilgi sistemin tasarımında Microsoft Visual Studio da bulunan WPF (Windows Presentation Foundation) kullanılmıştır. Ayrıca C# kullanılarak Kinect ile bilgi sistemin haberleşmesi sağlanmıştır. Sonuç, çevre birimleri sayesinde insan-bilgisayar arasındaki etkileşim farklı bir boyut kazanmıştır. Bu sayede bilgi sistemlerine alışılmışın dışında erişim sağlanmaktadır. Bunun örneklerin den biri de bu tezde işlenmiştir“Kinect ile bilgi sistemlerine uzaktan erişim”. Yakın gelecekte Kinect kullanımının yaygınlaşması ile farklı alan ve sektörlerde karşımıza çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
The new era has been started by the invention of the computer. People no longer have not exerted themselves to reach the information. Therefore, addiction has been started year in, year out. At the same time different peripheral unit has been produced for increasing human-computer interaction. Recently, this unit has been started to be a user friendly because of improvement of the technology. The first example is touch screen. Yet, companies believe that it was not adequate for the users. Thus, the following technology is touchless sensors for providing more nature user experience and the most well-known example is Kinect invented by the Microsoft. Briefly, Kinect detects human movement as well as transmit the data to the system. It is kind of a bridge that connects real world to the virtual one. Within the scope of the thesis, Kinect has been used for the peripheral unit. User standing in front of the Kinect uses his/her right hand to start controlling the information system. In addition to this, right and left button are used to switch to other images. Besides this, if pointer controlled by the right hand is waiting for specific time, the image will expand instantaneously. Other feature is that the image is getting bigger or smaller thanks to using two hands. As long as right arm is lengthened, the picture is dragged to right or left. In this way, created information system is controlled remotely via Kinect. In this study, WPF (Windows Presentation Foundation) finding in the Microsoft visual studio was used for design of the information system. Also, Kinect was provided communication with the system via C# language. In conclusion, human-computer interaction has been gained a different magnitude thanks to peripheral unit. For this reason, people get access the information systems an anomalous way. One of the example of this system was performed in this project named“The remote access of the information system via Kinect”. In the near future, the use of Kinect as well as system mentioned above will be more popular and will may use different areas.