Sparks: A language for test scripting for instrumentation systems
Sparks: Enstrümantasyon sistemlerinin test süreç betikleri için bir dil
  1. Tez No: 616147
  2. Yazar: MAHDİ SAEEDİ NİKOO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Calibration of test and measurement equipment is an important requirement in industry to ensure that the measurements they perform are reliable. Developing automated calibration procedures with existing tools requires considerable programming expertise. In this thesis, we introduce the initial version of SparkS, a domain specific language that aims to make development and maintenance of automated calibration procedures much easier for workers in the field of calibration. We present the design and implementation of SparkS, and demonstrate its use on an example test process. The SparkS interpreter runs on Metrology.NET, a new generation platform for calibration automation, developed by Cal Lab Solutions, Inc., Aurora, CO, USA.
Özet (Çeviri)
Test ve ölçüm ekipmanlarının kalibrasyonu, endüstride yapılan ölçümlerin güvenilir olduğundan emin olmak için önemli bir gerekliliktir. Mevcut araçlar ile otomatik kalibrasyon prosedürleri geliştirmek önemli ölçüde programlama uzmanlığı gerektirir. Bu tezde, otomatik kalibrasyon prosedürlerinin geliştirilmesini ve bakımını kolaylaştırmayı amaçlayan, alana özel bir dil olan SparkS'ın ilk sürümü sunulmaktadır. Bu tezde SparkS'ın tasarım ve gerçekleştirimi anlatılmakta ve kullanımı örnek bir test süreci üzerinde gösterilmektedir. SparkS yorumcusu, Metrology.NET üzerinde çalışmaktadır; bu Cal Lab Solutions, Inc. (Aurora, CO, ABD) tarafından geliştirilen kalibrasyon otomasyonu için yeni nesil bir platformdur.