Aladağ-Demirciler plan ünitesinin karbon depolama kapasitesinin incelenmesi
Investigation of carbon storage capacity Aladağ-Demirciler planning unnits
- Tez No: 616146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN DURKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü, Demirciler Orman İşletme Şefliği'nin ormanlarının 1986-1995 ve 2009-2018 yıllarının biyokütle ve karbon tutma kapasiteleri hesaplanmıştır. Ormanlarının biyokütle ve karbon depolama miktarları Allometrik Biyokütle Yöntemi (ABD) ve Biyokütle Genişletme Faktörü (BEF) yöntemine göre belirlenmiştir. ArcGIS 10TM ortamında haritalandırılmıştır. Planlama biriminin karbon depolama miktarı, 1986-1995 Plan dönemi için; Allometrik Biyokütle Yöntemi (ABD) ile 340.078,84 ton; Biyokütle Genişletme Faktörü (BEF) yöntemiyle 302835,18 ton olarak hesaplanmıştır. 2009-2018 Plan döneminde ise Allometrik Biyokütle Yöntemi (ABD) ile 554.327,44 ton; Biyokütle Genişletme Faktörü (BEF) yöntemiyle 505.582,22 ton olarak hesaplanmıştır. Allometrik denklem yönteminde, ağaç türleri için, çapa bağlı geliştirilen denklemler kullanıldığından diğer yönteme göre daha sonuçlar verdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, biomass and carbon stock capacities of forests in Bolu Forest Regional Directorate, Aladağ Forest Management Directorate and Demirciler Planning Unit between 1986-1995 and 2009-2018 were calculated. Biomass and carbon storage amounts of forests were determined according to Allometric Biomass Equations Method (ABD) and Biomass Expansion Factor (BEF) method. Mapping was done by using ARCGIS 9.3. The carbon storage amount of the planning unit for the 1986-1995 Plan period; was calculated as 340.078.84 tons by Allometric Biomass Method (ABD); as 302835.18 tons by Biomass Expansion Factor (BEF). Carbon storage amounts was calculated as 554.327,44 tons by Allometric Biomass Method (ABD) in during the 2009-2018 Plan period; using Biomass Expansion Factors (BEF) was calulated as 505.582,22 tons. It is thought that since allometric equations use diameter-dependent equations, they provide more accurate results than BEF.