Ortodontik tedavi gören bireylerde oral hijyen eğitiminde faz kontrast video mikroskobu ile konvansiyonel yöntemin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of phase contrast video microscopy and conventional method in oral hygiene training of patients receiving orthodontic treatment
- Tez No: 616158
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖKHAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET ORTODONTİK TEDAVİ GÖREN BİREYLERDE ORAL HİJYEN EĞİTİMİNDE FAZ KONTRAST VİDEO MİKROSKOBU İLE KONVANSİYONEL YÖNTEMİN ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Modern teknolojinin devreye girmesiyle eğitimde görsellikten yararlanma en üst düzeye çıkmıştır. Günümüzde hasta hekim ilişkisinde sadece sözlü ve model üzerindeki anlatım yetersiz kalabilmektedir. Faz kontrast video teknikleri ile bakteri plağı hastaya izlettirilerek eğitime önemli katkılar sağlanmaktadır. Böyle bir tekniği ilk defa ülkemizde kullanmak ve bilinçlendirme eğitimine katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 53 birey cinsiyet farkı gözetmeksizin çalışmamıza dahil edilmiştir. 53 birey rastgele iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba sadece konvansiyonel yöntem ile oral hijyen eğitimi verilirken, ikinci gruba konvansiyonel ve faz kontrast video mikroskobu yöntemleri birlikte kullanılarak oral hijyen eğitimi verilmiştir. Bulgular: Plak indeksi skorlarının eğitim öncesinden, eğitim ve tedavi sonrası, 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF PHASE CONTRAST VIDEO MICROSCOPY AND CONVENTIONAL METHOD IN ORAL HYGIENE TRAINING OF PATIENTS RECEIVING ORTHODONTIC TREATMENT Purpose: With the introduction of modern technology, making use of visuality in education has reached the ultimate level. Today, giving only oral information and using a modal in the relationship between the patient and physician might remain insufficient. Having the patients watch bacterial plaque through phase contrast video techniques brings important contributions to training. The purpose of this study is to use such a technique for the first time in our country and to research its effects on trainings for raising awareness. Material and Method: 53 patients were included in our study regardless of gender. These patients were divided into two groups randomly. The first group was trained for oral hygiene only by conventional method, while the second group was trained by using conventional and phase contrast video microscopy methods together.