İşgücü Piyasalarında Artan Güvensizliğin Bireysel Emeklilik Sistemi Üzerine Etkileri
The Effect of Increasing Insecurity Towards Labour Markets On Individual Pension System
  1. Tez No: 616157
  2. Yazar: ZEHRA BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Kamu emeklilik sisteminin tamamlayıcısı olarak önemi her geçen gün artmaktan bireysel emeklilik sistemi, Türkiye'de 2001 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. 2013 yılı sonu itibariyle 4,2 milyon katılımcı sayısına ulaşmıştır. Bu tezin amacı bireylerin işgücü pazarlarına karşı olan güvenleri ile bireysel emeklilik sistemine olan katılımları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla bireysel emeklilik sistemine dahil olan katılımcı sayısı ile CNBCE güven endeksi, döviz kuru ve BIST 100 endeksi verileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sürecinde 2004-2013 yılları arasındaki üç aylık veriler kullanılmıştır. Birinci bölümde genel olarak sigortanın tanımı, tarihi ve gelişimi, sosyal güvenlik sistemi ve Türkiye'de sosyal güvenlik sistemi ele alınmıştır. İkinci bölümde bireysel emeklilik sisteminin tanımı yapılmış ve sektörün mevcut durumu ele alınmıştır. Son bölümde ise tüketici güven endeksi ve bireysel emeklilik katılımcı sayısı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. CNBCE güven endeksi ile bireysel emeklilik sistemine dahil olan katılımcı sayısı arasında anlamlı bir ilişki otaya koyulmuştur. ANAHTAR KELİME: Sigortacılık Sistemi, Bireysel Emeklilik Sistemi, Katılımcı Sayısı, Tüketici Güven Endeksi, BIST 100 Endeksi
Özet (Çeviri)
The individual pension system as a supplement of public pension system has been implemented in Turkey since 2001. The number of participants reached 4.2 million by the end of 2013. The purpose of this thesis is to investigate whether there is a meaningful relationship between the trust of individuals towards labour market and their participation in the system. For this purpose, the relationship between the number of participants involved in the pension system and the CNBCE trust index, the exchange rate and BIST 100 index data were analyzed.In the proposed research, quarterly data are used between the years 2004-2013. In the first part, the definition of insurance in general, its history and development, the social security system and the social security system in Turkey have been focused. In the second part, the definition of the individual pension system and the existing state of the industry are discussed.In the final chapter, the relationship between consumer trust index and individual retirement participants is analyzed. It is found that there is asignificant relationship between CNBCE consumer trust index and the participant number in individual pension system. KEYWORDS: Insurance System, Individual Pension System, Participant Number, Consumer Trust Index, BIST 100 Index