Konya Ereğli ilçesi Belkaya ağzı (ses bilgisi-şekil bilgisi-metinler-sözlük)
Konya Ereğli district Belkaya accent (Phonology-morphology-texts-dictionary)
  1. Tez No: 616171
  2. Yazar: UĞUR ÇAVGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETHEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Belkaya Ağzı isimli bu çalışmamızda Konya ili, Ereğli ilçesine bağlı Belkaya kasaba merkezi ve kasaba sınırları içinde yer alan, kasaba merkezine bağlı olan 5 yaylanın ağız özellikleri incelenmiştir. Araştırma, sahadan derlenen metinlere dayanmakta ve Giriş, İnceleme, Sonuç, Metinler, Sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın kapsamı ve metodu belirtildikten sonra araştırma bölgemizin tarihi ve etnik yapısı, fiziki coğrafyası ve sosyal durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ses bilgisi adını taşıyan inceleme bölümü; ünlü ve ünsüz seslerin incelendiği iki alt bölümden oluşmaktadır. Bu alt bölümlerde sesler ve ses olayları incelenmiştir. Şekil bilgisi adını taşıyan inceleme bölümünde ise isimler, zamirler, sıfatlar, zarflar, edatlar ve fiiller ele alınmıştır. İnceleme bölümündeki örnekler derlenen metinlere dayanmaktadır. Sonuç bölümünde, Belkaya Ağzında görülen önemli ses ve şekil bilgisi özellikleri maddeler halinde değerlendirilmiştir. Metinler bölümünde, Belkaya kasaba merkezi ve merkeze bağlı olan 5 yayladan 11 kişiden derlediğimiz 11 metin verilmiştir. Derlenen metinler metin numaraları ve her metin kendi içinde cümle numaraları ile verilmiştir. Sözlük bölümünde, derlenen metinlerde yer alan ve bölgenin ağız özelliklerini yansıtan kelimeler alfabetik olarak sıralanarak açıklamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled Belkaya Accent, the accent features of 5 highlands connected to the town center, located in Belkaya town center, Ereğli district, Konya province and boundaries of the town were reviewed. The research was based on texts compiled from the field and consists of the sections of Introduction, Analysis, Conclusion, Texts and Dictionary. In the section of introduction, information was given about the history and ethnic structure, physical geography and social status of our research region after the scope and method of the research are specified. The section of analysis, named as phonetics, consists of two sub-sections where vowels and consonants were examined. In these subsections and sounds and sound events were reviewed. Names, pronouns, adjectives, adverbs, prepositions and verbs were discussed in the review section named as morphology. The examples in the analysis section were based on compiled texts. In the section of conclusion, the important phonetic and morphological features of Belkaya accent were evaluated as clauses. In the texts, 11 texts compiled from 11 people from 5 highlands connected to Belkaya town center and the downtown were given. Compiled texts were given with text numbers and each text was given with sentence numbers. In the section of dictionary, the words in compiled texts reflecting the accent features of the region were listed in alphabetical order and explained.