Yetişkinlerde empatiyi yordamada hayvan hakları ile ilgili tutumların incelenmesi
The examination of attitudes towards animal rights in adults in prediction of empathy
- Tez No: 616175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerin hayvan haklarına ilişkin tutumlarının ve empati düzeylerinin cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama, şu anda ve geçmişte hayvan sahibi olup olmama, hayvan hakları ile ilgili bir sivil toplum kuruluşuna üye olup olmama ve toplu taşıma araçlarında hayvanlarla ilgili videolar izleyip izlememeye göre anlamlı fark gösterip göstermediği ve hayvan hakları ile ilgili tutumların empatiyi ne derecede yordadığının incelenmesi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen, 18-72 yaş aralığında, 289 kadın ve 204 erkek 493 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacı ile Hayvan Haklarına İlişkin Tutum Ölçeği (Akoğlu, 2014), Temel Empati Ölçeği (Çapa- Aydın, Erdur-Baker ve Topcu, 2010) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar İçin t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Standart Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama, şu anda ve geçmişte evcil hayvan sahibi olup olmama ve hayvan hakları ile ilgili bir sivil toplum kuruluşuna üye olup olmama açısından bireylerin hayvan haklarına ilişkin tutumları arasında anlamlı farklılıklar vardır. Ayrıca cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama açısından katılımcıların empati düzeyleri arasında anlamlı farklar olduğu bulunmuştur. Bir diğer bulguya göre hayvan hakları ile ilgili tutumların empatiyi anlamlı şekilde yordamaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to integrate the attitudes towards animal rights in relationship with gender, education level, marital status, having a child, having a pet at the moment or in the past, being a member in a non govermental organization about animal rights and watching videos of animals in public transport vehicles. This research also aims to find how the attitudes towards animal rights predict the level of empathy in adults. The sample of the research consists the total of 493 individuals -289 women and 204 men- between the age of 18-72 who were chosen with convenience sampling method. Attitudes Towards Animal Rights Scale (Akoğlu, 2014), Basic Empathy Scale (Çapa- Aydın, Erdur-Baker ve Topcu, 2010) and Personal Information Form developed by the researcher were used to collect data. Independent Sample t-Test, one-way ANOVA analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used through the analyses. According to the results of the research gender, education level, marital status, having a child, having a pet in the moment and in the past and being a member in a non govermental organization about animal rights have significant differences with attitudes toward animal rights. Also, gender, education level, marital status and having a child have significant differences with the level of empathy. Another finding from this research is, the attitudes towards animal rights are predictive of empathy at a significant difference.