Mide biyopsi örneklerinden helicobacter pylori'nin boyama yöntemleri ile tanısının değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnosis of helicobacter pylori by staining methods from stomach biopsy samples
  1. Tez No: 616215
  2. Yazar: ÜLKÜ KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DİREKEL, PROF. DR. HAVVA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmada; dispeptik şikayetlerle Ordu Üniversitesi Eğitim veAraştırma Hastanesi'ne başvuran hastaların mide antrum biyopsi örnekleri Modifiye Giemsa ve Hematoksilen&Eozin ile H. pylori varlığının retrospektif olarak araştırılması, amaçlanmıştır. Ayrıca alınan kesitler Giemsa, Wright's eosin methylene blue ve modifiye giemsa boyaları ile paralel boyanarak tanıda etkinliğinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini 2014-2018 yılları arasında patoloji laboratuvarına gönderilen 2679 mide biyopsi örneği oluşturmuştur. Mide biyopsi örnekleri taranmış olup Hemotoksilen&Eosin, Giemsa ve Periyodik Asit Schift Alcian Blue (PAS-AB) boyaları H. pylori açısından tekrar incelenmiştir. Mikroskobik incelemede örnekler intestinal metaplazi, aktivasyon ve atrofi açısından da değerlendirilmiştir. Çalışmada rutin boya yöntemleri dışında negatif 37, hafif pozitif 31, orta pozitif 31 ve şiddetli pozitif 31 örnek rastgele seçilmiştir. Seçilen örneklerden tekrar kesitler alınarak Giemsa ve Wright's eosin boyası ile boyanmış ve May-grünwald&Giemsa (MGG) Boyası, Giemsa ve Wright's eosin yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya %49,15'i erkek %50,85'i kadın olmak üzere toplam 2679 hasta dahil edilmiştir. 17-93 yaş aralığında olan hastaların genel yaş ortalaması 50,42±15,32'dir. Çalışmada H. pylori pozitifliği %46,8 oranında tespit edilmiştir. Çalışmada H.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to retrospectively investigate the presence of H. pylori with modified giemsa and Hematoxylin & eosin staining in gastric antrum biopsy samples of patients who applied to Ordu University Training and Research Hospital with dyspeptic complaints. In addition, the sections obtained were stained in parallel with Giemsa, Wright's eosin methylene blue and modified giemsa dyes, and the effectiveness of the dyes in diagnosis was aimed to be compared. Materials and Methods: The population of the study was 2679 gastric biopsy samples sent to the pathology laboratory between 2014-2018. Stomach biopsy samples were scanned and hemotoxylin & eosin, giemsa and Periodic Acid Schift Alcian Blue (PAS-AB) dyes were re-examined for H. pylori. In microscopic examination, samples were also evaluated in terms of intestinal metaplasia, activation and atrophy. In the study, 37 negative, 31 mild positive, 31 medium positive and 31 severe positive samples were randomly selected, apart from routine staining methods. Cross sections were again taken from selected samples and stained with Giemsa and Wright's eosin dye, and May-grünwald & Giemsa (MGG) dye, Giemsa and Wright's eosin methods were compared. Results: A total of 2679 patients, 49.15% male and 50.85% female, were included in the study. The average age of patients between the ages of 17-93 was 50.42 ± 15.32. In the study, H. pylori positivity was determined as 46.8%. In the study, there was a significant relationship between H.