Çocuk diş macunlarının diş eti hücrelerinin canlılığına ve mezenkimal kök hücrelerinin farklılaşma potansiyeline etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effects of children's dentifrices on the viability of gingival cells and the differentiation potential of mesenchymal stem cells
  1. Tez No: 616225
  2. Yazar: SİNEM BİRANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Amaç: Bu çalışmada, farklı deterjan içeriğine sahip çocuk diş macunlarının diş eti epitel hücrelerinin, diş eti mezenkimal kök hücrelerinin ve periodontal ligament mezenkimal kök hücrelerinin canlılığı, osteojenik ve kondrojenik farklılaşma potansiyeli üzerine etkisinin incelenmesi amaç olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Gömük üçüncü büyük azı dişlerinin cerrahi çekimi sırasında elde edilen diş eti dokusu ve bu dişlere ait PDL dokusundan elde edilen hücrelerin karakterizasyonu yapıldı. 2dk süreyle 4 farklı konsantrasyonda hazırlanan Colgate, Sensodyne, Splat, Nenedent, Perlodent diş macunu solüsyonları ve CDMEM kontrol grubu ile stimüle edilen hücrelerin 3. Gün sonunda Anneksin-V ile akım sitometri cihazında canlılığı değerlendirildi. Ayrıca diş macunu solüsyonlarına maruz bırakılan GMKH ve PDLMKH'lerin osteojenik ve kondrojenik farklılaşma potansiyelindeki değişiklikler de morfolojik olarak incelendi. Veriler, IBM SPSS V23 programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Tüm deney gruplarında, konsantrasyon artışına bağlı olarak canlı hücre oranlarında azalma, ölü hücre oranlarında artış saptandı. En iyi canlılık değerleri kontrol grubundan sonra, Splat diş macunu solüsyonlarında saptanırken, canlılık değerlerinin en düşük olduğu grup Colgate grubu olarak belirlendi. Mezenkimal kök hücreler üzerindeki osteojenik farklılaşma potansiyeli en iyi kontrol ve splat grubunda saptanırken, colgate deney grubunda farklılaşmaya uğrayan hücre varlığına rastlanmadı. Kondrojenik farklılaşma potansiyeli üzerindeki etkiler değerlendirildiğinde ise Kontrol, Splat ve Sensodyne deney grubunda farklılaşmış hücre toplulukları tespit edilirken, Perlodent, Nenedent ve Colgate deney grubunda farklılaşmaya uğramış hücre grubuna rastlanmadı. Tüm deneylerde en olumsuz bulgulara Colgate grubunda ratlanırken, bunu Nenedent, Perlodent grupları takip etti. En iyi bulgular ise Kontrol grubundan sonra Splat ve Sensodyne deney gruplarında gözlendi. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular sonucu, SLS içerikli Colgate diş macununun hücrelerin canlılığına ve farklılaşma potansiyeli üzerine olan etkisinin diğer gruplardan daha olumsuz etki yarattığı görülmüştür. Diş macunu deterjan içeriğinin hücreler üzerinde meydana gelen toksik değişiklikler ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of children's toothpastes with different detergent content on the viability of gingival epithelial cells, gingival and periodontal ligament mesenchymal stem cells, the potential of osteogenic and chondrogenic differentiation of mesenchymal stem cells. Material and Methods: Characterization of the cells obtained from the gingival tissue obtained from the surgical extraction of the embedded third molars and the PDL tissue from these teeth was performed. The viability of the stimulated cells for 2 minutes with Colgate, Sensodyne, Splat, Nenedent, Perlodent toothpaste solutions were prepared in 4 diffrerent concentrations and CDMEM control group were evaluated on the flow cytometry device with Anneksin-V at the end of the 3rd day. In addition, changes in the osteogenic and chondrogenic differentiation potential of GMCH and PDLMCHs exposed to toothpaste solutions were also examined morphologically. Datas were statistically evaluated using the IBM SPSS V23 program. Results: In all experimental groups, there was a decrease in live cell rates and an increase in dead cell rates due to increased concentration. The best cell viability values were determined in Splat's toothpaste solutions after the control group and the group with the lowest viability values was determined in Colgate group. While the best osteogenic differentiation potential on mesenchymal stem cells was determined in the control and splat group, there was no cell differentiation in the Colgate experimental group. When the effects on the chondrogenic differentiation potential were evaluated, different cell groups were determined in the control, Splat and Sensodyne experimental groups. Perlodent, Nenedent and Colgate experimental group did not find any differentiated cell group. The most negative findings in all experiments were found in the Colgate group, followed by Nenedent and Perlodent groups. The best findings were observed in the Splat and Sensodyne experimental groups after the control group. Conclusions: As a result of the findings obtained, it was observed that Colgate toothpaste with SLS content had a more negative effect on the viability of the cells and the potential for differentiation than the other groups. It is thought that the detergent content of toothpaste may be related to toxic changes occuring on cells.