İslam Hukukunda süt akrabalığı ve hükümleri
In Islamic Law sucking relationship and its assumptions
  1. Tez No: 61624
  2. Yazar: EROL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
TÜRKÇE ÖZET Süt akrabalığı, İslâm dininde, aynen nesep ve sıhrî akrabalık gibi evlenme mânileri arasında yer almaktadır. Bu, Kitap, sünnet ve fakîhlerin icmâı ile sabittir. Süt akrabalığının meydana gelmesi için, emenle, emzirenle ve emilen sütle ilgili bazı şartlar bulunmaktadır. Süt akrabalığı, ancak bu şartların yerine gelmesi ile ortaya I çıkmaktadır. Şartların oluşması durumunda da, emen çocukla, emziren annenin kendisi ve nesli ve kadından o sütün inmesine sebep olan erkeğin kendisi ve nesli ve süt anne ve süt babanın diğer süt çocukları arasında süt akrabalığı meydana gelmektedir. Süt akrabalığının varlığının isbâtı için, emmenin varlığım ya tarafların ikrar etmesi veya bu duruma vâkıf olanların şahitlik etmesi gerekmektedir. îşte biz çalışmamızda, bu hususları ortaya koyarak, ülkemiz kanunlarında bulunmayan ve sadece halk arasında bazı yanlışlıklarla birlikte uygulanmaya çalışılan süt akrabalığı müessesesini, mezhep imamlarının da görüşlerine yer vererek, biraz olsun ortaya koymaya çalıştık. Bu hususların ortaya konulmasında, kaynaklardan faydalandığımız gibi, konu ile ilgili uzman kişilerin yardımına da müracaat ettik. Bunu gerçekleştirirken de, akrabalığının, dînî, içtimaî, hukukî ve tıbbî açıdan, hangi sınırlarda anlaşılması gerektiğini vurgulamaya çalıştık.. Sonuçta süt akrabalığının, gerçekten doğru bir şekilde bilinmesi ve hükümlerinin uygulanması gerektiğinin, dînî, içtimaî ve tıbbî yönden ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha yakinen anlaşılmış olduğu kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
ingilizce özet in islamic law sucking relationship and its assumptions i In the Islamic religion the existing of the sucking relationship is one of the marriage i obstacle and it is fixed by the Quran (Koran), the Sunna (the saying and doings of the i Prophet Mohammed, which form a basis for much of Islamic law) and agreement of i Islamic scholars. İ i I Sucking relationship appears with the result of necessary conditions which are concerned with a person who has been suckled and a person who has suckled and milk which is suckled. And this relationship contains the assumptions which are concerned with the applications between itself of the sucking baby and the suckling mother, and her generation; and her husband and his generation. These assumptions are interested in some subjects such as marriage, veiling and inheritance. To prove the existing of the sucking relationship requires either testifyingof the people who saw the act of suckling or their declaring. When the existing of relationship is j understood, the involving assumptions as a religious responsibility should be carried out.