Osmanlı ve Türk hukuk sisteminde süt akrabalığı
Milk relationship in Ottoman and Turkish law system
  1. Tez No: 528285
  2. Yazar: RECEP BAĞBANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı, İslam hukukunda evlenme engelleri arasında yer alan süt akrabalığının Osmanlı ve Türk hukukunda yer alıp almadığını incelemektir. Bu konuya ilişkin Osmanlı hukuku incelemesinde fetvalar, şer'iyye sicilleri ve 1917 tarihli Hukuk-i Aile Kararnamesi'nden yararlanılmıştır. Bu konuya ilişkin Türk hukuku incelemesinde ise tasarı halinde kalan ve kabul edilen Medeni Kanunlardan yararlanılmıştır. Osmanlı hukukunda, süt akrabalığı konusunda İslam hukuku hükümleri geçerliliğini devam ettirmiştir. Buna bağlı olarak Osmanlı hukukunda da süt akrabalığı evlenme engelidir. Türk hukukunda ise 743 sayılı Türk Medeni Kanunu'na kadar yapılmış olan Medeni Kanun Tasarılarında süt akrabalığı evlenme engeli kabul edilmiştir. Ancak 743 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun Resmi Gazete'de yer alan metninde m. 92 ve m. 112'de süt akrabalığı evlenme engeli kabul edilmiş; fakat aynı yıl kabul edilen 818 sayılı Borçlar Kanunu'na eklenen“Hata-Sevap”cetveli ile bu maddelerdeki süt akrabalığı ile ilgili hükümler kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine whether the milk relationship institution which is among the obstacles of marriage in Islamic law takes place in Ottoman and Turkish law. In the examination of the Ottoman law on this subject, fatwas, court registers and the 1917 Family Law Decision were used. In the Turkish law examination on this subject, it was benefited from the Civil Code which was accepted and accepted as a bill. In Ottoman law, the provisions of Islamic law continued to apply to milk relationship. Due to this, in the Ottoman law, milk relationship is an obstacle to marriage. According to Turkish Civil Code, which was made up to the Turkish Civil Code numbered 743, milk relationship was accepted as obstacle to marriage. However, in the text of the Turkish Civil Code numbered 743, which is included in the Official Gazette, m. 92 and m. 112 the milk relationship was considered obstacle to marriage; but in the same year, the“Error-Mitzvah”scale added to the Law of Obligations numbered 818 and the provisions related to milk relationship in these substances were abolished. Keywords