İslam hukukunda süt akrabalığı–problemler ve çözüm önerileri
Milk kinship in Islamic law–problems and proposed solutions
  1. Tez No: 967975
  2. Yazar: MERYEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHBAN YILDIRIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, İslam hukukunun önemli müesseselerinden biri olan süt akrabalığını, kavramsal, toplumsal ve hukuki boyutlarıyla ele almakta ve doğurduğu fıkhi, sosyal ve ahlaki sonuçları kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırmada, süt akrabalığının evlenme engeli ve mahremiyet hükümleri gibi temel sonuçları detaylı bir şekilde ele alınmış; bu bağlamda Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhepleri başta olmak üzere klasik görüşler karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırmada, mezheplerin birbirinden farklı yaklaşımları ifade edildiği gibi bunların teorik ve pratik yansımaları ile problemler karşısındaki işlevselliği de ortaya konmuştur. Modern tıptaki gelişmeler ve toplumsal değişimlerden ortaya çıkan mesele ve problemler, süt akrabalığı bağlamında incelenmiştir. Hamilelik dışında süt oluşumu, kasıtsız şekilde süt akrabalığı oluşumu ve farklı inançlara mensup bireyler arasındaki durumlar, inceleme konusu olan meselelerden birkaçı olup hem klasik literatür hem de modern hukuki ve sosyal bağlamda analiz edilmiştir. Bu analizde mezheplerin çözüm sağlayan yaklaşımlarına yer verilmiş; bunun yanı sıra bazı görüşlerin sorunları derinleştirdiği alanlar da tespit edilmiştir. Bu bağlamda, hem teorik çözüm önerilerinin hem de bu önerilerin pratikteki uygulanabilirliğinin tartışılması, çalışmaya ayrı bir derinlik kazandırmıştır. Tezin temel amacı süt akrabalığına ilişkin gerek klasikte incelenmiş olan gerekse güncel değişimlerle ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri geliştirmektir. İslam hukukunun maslahat ilkesine dayalı, aile ve toplumun muhafazasını sağlayacak bir yöntem benimsenmiştir. Bunun yanı sıra, klasik ve modern yaklaşımlar arasında bir köprü kurularak, bu müessesenin günümüz İslami toplumlarındaki yeri ve etkisinin daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, toplumsal ve teknolojik gelişmelerin İslam hukukuna etkilerini göz önünde bulundurmakta, klasik fıkhi bilgiyi günümüz koşullarıyla harmanlayarak pratik ve uygulanabilir çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca süt akrabalığı kavramının sadece hukuki değil, aynı zamanda toplumsal ve etik boyutlarını da vurgulamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines one of the key institutions of Islamic law -milk kinship- from conceptual, social and legal perspectives and provides a comprehensive analysis of its jurisprudential, social, and ethical implications. The study delves into the primary legal consequences of milk kinship, such as marriage prohibition and its associated rules of privacy. In this context, classical views, especially those of the Hanafi, Shafi'i, Maliki and Hanbali schools are evaluated comparatively. This comparison not only highlights the differing approaches among the schools but also reveals their theoretical and practical implications, including their functionality in addressing related issues. The thesis also investigates issues and challenges that have arisen due to developments in modern medicine and societal changes within the context of milk kinship. Topics such as milk production outside of pregnancy, the unintentional formation of milk kinship and cases involving individuals from different faiths are analyzed through both classical jurisprudential sources and modern legal and social contexts. The analysis includes solution-oriented approaches offered by the schools of thought, while also identifying areas where certain views may exacerbate existing problems. In this regard, the discussion of both theoretical solutions and their practical applicability adds a distinct depth to the study. The primary aim of this thesis is to develop solutions to both classical and contemporary problems related to milk. A methodology grounded in the Islamic legal principle of maslaha (public interest) has been adopted, aiming to preserve family and societal integrity. Additionally, by building a bridge between classical and modern approaches, the study seeks to enhance a better understanding of the role and impact of this institution in contemporary Islamic societies. This research considers the effects of social and technological developments on Islamic law and aims to offer practical and applicable solutions by integrating classical jurisprudential knowledge with current realities. It also emphasizes that the concept of milk kinship is not only a legal matter but also one with significant social and ethical dimensions.