Mükemmeliyetçilik ve stresle başa çıkma yaklaşımlarının sosyal kaygı üzerindeki etkisi
The impacts of perfectionism and stress coping styles on social anxiety
- Tez No: 616245
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ERCAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mükemmeliyetçilik kişilerin kendi iç dünyalarında ve sosyal ortamlarda en iyi performansı sergilemesi gerektiğine dair inançları ile karakterizedir. Mükemmeliyetçi özellikler kişi için bireysel ve sosyal anlamda stres kaynağı olabilir ve kişinin bu stresle baş etmede yeterli olması beklenmektedir. Sosyal durumlarda stresin çözülmemesi sosyal kaygının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı mükemmeliyetçilik, sosyal kaygı ve stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaçla katılımcılara içerisinde demografik veri formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Strestle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'nin bulunan anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya 203 kadın ve 197 erkek olmak üzere toplam 400 kişi katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların mükemmeliyetçilik, sosyal kaygı ve başa çıkma tutumu toplam puan ortalamaları, yaş, cinsiyet, maddi durum, sınıf, okul başarısı, not ortalaması, anne-baba tutumu ve aile yapısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Mükemmeliyetçilik,sosyal kaygı ve başa çıkma tarzları alt boyut toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik ve başa çıkma tarzları alt boyut toplam puanları sosyal kaygı alt boyutlarını anlamlı şekilde yordamaktadır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların mükemmeliyetçilik,sosyal kaygı ve başa çıkma tarzlarına etki eden demografik değişkenler görülmüş ve mükemmeliyetçilik,sosyal kaygı ve başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Perfectionism is characterized by the belief that people should perform best in their own world and in social environment. Perfectionist characteristics could be a source of individual and social stress for a person who is expected to cope effectively. Failure to handle with stress in social situations may cause social anxiety. The aim of this study was to investigate the relationship between perfectionism, social anxiety and stress coping attitudes. For this purpose, a questionnaire, which includes a demographic data form, Multidimensional Perfectionism Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale and Stress Coping Styles Scale, were applied to the participants. A total of 400 people, 203 women and 197 men, participated in the study. As a result of the analysis, the mean scores of perfectionism, social anxiety and coping styles of the participants found to be significantly different according to age, gender, financial status, class, school achievements, grade point average, parental attitude and family structure. Significant correlation coefficients were calculated between the subscale total scores of perfectionism, social anxiety and coping styles. Perfectionism and coping styles subscale total scores predict that the social anxiety subscales significantly. As a result of the study, it was evident that participant's demographic variables affected the perfectionism, social anxiety and coping styles of an individual and the relationships between perfectionism, social anxiety and coping styles.