Bornova Belediyesinden evde bakım hizmeti alan 60 yaş üstü bireylerde düşme korkusunun tespiti ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of fear of falling and related factors in elderly people above 60 years old who receive home care services from Bornova Municipality
  1. Tez No: 616269
  2. Yazar: NURCAN PİRGAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MANDIRACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve amaç: Dünya nüfusunun hızla yaşlanmasına bağlı olarak yaşlı sağlığı sorunları da artmaktadır. Kronik hastalıklar ve kazalar yaşla birlikte artış göstermektedir. Düşme yaşlıların en sık yaşadığı kazalardan olup yaralanma ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Düşme korkusu, düşme ile birlikte bulunan bir kaygı durumudur ve yaşlılarda sık rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Bornova Belediyesi tarafından sunulan evde bakım hizmetlerinden yararlanan 60 yaş üzerindeki bireylerde düşme korkusunu tespit etmek ve bununla ilişkili faktörleri belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bornova Belediyesi'nden evde bakım hizmeti alan 60 yaş üzeri bireylerden dâhil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 386 kişi ile Mayıs-Ekim 2018 tarihleri arasında beş bölümden oluşan bir anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle kesitsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Düşme korkusu Uluslararası Düşmenin Etkinliği Ölçeği (UDES) ile değerlendirilmiştir. Sosyo-demografik özellikleri değerlendiren bir anket formu, enstrumantal günlük yaşam aktiviteleri formu, EQ5D yaşam kalitesi formu ve ev güvenliği kontrol listesinden yararlanılmıştır. Analizler SPSS 23.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı analizlerde sayı, yüzdeler, ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Çözümleyici analizlerde ki-kare analizi, ileri analizler için lojistik regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Depending on the rapid ageing of the world population, elderly health problems are increasing. Chronic diseases and accidents are also escalating with age. Falls are the most common accident type that elderly experience, and they can result in injuries and death. Fear of falling is the worry that appears with the fall, and it is quite commonly seen in elderly. The aim of the current study is to determine the fear of falling and related factors in individuals who are older than 60 years old and are receiving home care services provided by Bornova Municipality. Methods: A cross-sectional study was conducted with the participation of 386 individuals above the age of 60 who were eligible for the inclusion criteria and agreed to participate to the study. The data was collected via face-to-face interviews by a questionnaire form with five sections between May and October, 2018. The fear of falling was measured by The Falls of Efficacy Scale-International (FES-I). In addition, a questionnaire to collect sociodemographic data, Instrumental Activities of Daily Living, EuroQol-5D, and Home Security Control List were used. The analyses were conducted by SPSS 23.0. For the descriptive analyses, the numbers, the percentages, the mean value and the standard deviation were calculated. For the bivariate analysis, chi-square test, and for further analysis logistic regression were used.