Pediatrik vakalarda kardiyopulmoner by-pas'ın tiroid fonksiyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 616268
  2. Yazar: ESİN EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: UZMAN NURŞEN TANRIKULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tiroid hormonunun kalp üzerine direk etkileri birçok çalışmada gösterilmiştir.(4-5.).Tiroid hormonları direk olarak kardiyak inotropiyi ve kalp hızını arttırmaktadır. birçok kardiyak ve hemodinamik parametre tiroid hormon seviyeleri ile yakından ilişkilidir bu nedenle kalp cerrahisi sonrası tiroid hormon düzeyleri, yoğun bakım takibinde önem kazanmaktadır Kardiyopulmoner baypas, hastalarda yaygın sistemik inflamatuar yanıt oluşmasına neden olur, bu da ameliyat sonrası mortalite ve morbiditeyi arttırır. Yapılan çalışmalarda kardiyak cerrahi sonrası tiroid hormon tedavisinin kalp ve hemodinami üzerine iyileştirici etkileri gösterilmiştir. Biz bu çalışmada konjenital kalp cerrahisi uygulanan pediatrik hasta gurubunda tiroid hormon seviyelerinin entübasyon, yoğun bakımda kalış süresi ve hemodinami üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Konjenital kalp cerrahisi yapılacak 30 hastayı çalışma gurubumuza dahil ettik.
Özet (Çeviri)
Direct effects of thyroid hormone on the heart have been shown in many studies (4-5.) Thyroid hormones directly increase cardiac inotropy and heart rate. Many cardiac and hemodynamic parameters are closely related to thyroid hormone levels, so thyroid hormone levels gain importance in intensive care follow-up after cardiac surgery. Cardiopulmonary bypass causes a widespread systemic inflammatory response in patients, which increases postoperative mortality and morbidity. Studies have shown the healing effects of thyroid hormone therapy on cardiac and hemodynamics after cardiac surgery. In this study, we aimed to investigate the effects of thyroid hormone levels on intubation, length of stay in intensive care, and hemodynamics in a pediatric patient group undergoing congenital heart surgery. We included 30 patients undergoing congenital heart surgery in our study group.