Tam zamanında üretimde kalite ve maliyet sistemleri
  1. Tez No: 61628
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tam Zamanında Üretim (TZÜ) sistemine genel bir giriş yapılarak bu sistemlerin genel özellikleri, sağladıktan faydalar, kanban sistemi, ve bu sistemleri uygulamalarda karşılaşılan yanlış anlaşılmalar anlatılmıştır. İkinci bölümde TZÜ sistemi içerisinde kalite kontrol anlayışı irdelenmiştir. TZÜ sisteminin prensiblerini dikkate alarak, toplam kalite kontrol, kalite güvencesi, istatistik! kalite kontrol ve otonomasyon (hatasız ürün üretme) konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde TZÜ sisteminde maliyet anlayışı ele alınmıştır. TZÜ sistemine geçince geleneksel maliyet sisteminde ne tür değişikliklerin yapılması gerektiği hem tedarikçi firma hem de satın alma düşünülerek açıklamıştır. Bölüm 4 de ise TZÜ sistemleri için uygulmadan kolaylık sağlayan Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme(FTM) sistemi detaylı olarak açıklanmıştır. Tez beşinci bölümde verilen sonuç ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is divided into 5 Chapters. Chapter 1 presents a general introduction to Just in Time (JIT) systems including general characteristics, benefits, kanban system as well as some misunderstandings. Chapter 2 explains quality control system within JIT. Focusing on JIT aspects, this chapter includes explanations on total quality control, quality assurance, statistical quality control and otonomation (preventing errors in production). Chapter 3 covers the cost accounting system related to JIT. It provides information on necessary changes in accounting and costing system when encountering JIT implementation. Chapter 4 introduces activity based costing (ABC) system which is suitable for JIT applications. This chapter presents a detailed analysis on ABC showing the advantages and implementational issues as well as difference between ABC and traditional costing systems. The thesis ends with a conclusion given in Chapter 5.