Sosyo-kültürel değişmede yasaların rolü
  1. Tez No: 61629
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kanunları, sosyal ve kültürel değişimi gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanıldığında yasalara böyle bir fonksiyon yüklenmesinin ortaya çıkardığı problemleri belirlemektir. Tezimiz, üç ana bölüm halinde ve teorik olarak ele alınıp incelenmiştir. Birinci bölümde Sosyo - Kültürel Değişme ve Kültür konulan üzerinde durulmuş; konu üzerinde genel bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmış, kavramlar tanımlanmaya çalışılarak analitik bir inceleme yapılmıştır. Bu arada Kimlik konusuna girilmiş, Kültür - Kimlik ilişkilerine ışık tutacak bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Yasalara Sosyolojik açıdan yaklaşılmış, Kanun - Kültür ilişkilerine ağırlık verilmiştir. Hukukun kimliği ile toplumun kimliği arasındaki bağlantılar, paralellikler ve zıtlıklar teorik bazda yakalanmaya çalışılmıştır. Bunun asıl tez konumuzu işlemek için bir ön - şart olduğu düşünülmüştür. Üçüncü bölümde ise, yasaların bir kültürel değişim aracı olarak kullanılması durumunda karşılaşılan bazı sosyal problemler ve bunların sebep ve sonuçlarının tesbitiyle, konu üzerindeki tartışmalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work is to analyze the relationship between culture and law, in cultural change perspective. Societies are continously changing. One of the main reasons of this change is cultural change. If societies need cultural change, and this occurs freely without oppression İt can be accepted a normal phenomenon. If societies change under oppression by using artificial means from inside or outside of the country it causes to many problems as well as cultural and identity crises. As we have seen in history, our country as well as many countries have experienced compulsory cultural change. Law was used as a tool of this change. Law in fact is a mean of justise. But sometimes it can be used as a tool of compulsory cultural change. It is clear that if law is used as a mean of compulsory cultural change it affects to society negatively. We tried to understand in our thesis, how is law is used as a mean of compulsory cultural change. In the first chapter we examined culture, cultural change and the kinds of cultural change. In the second chapter we examined law and its relationship to some social institutions. In the last chapter we examined law as a mean of cultural change. It is clear that law can be used as a tool of changing societies but it must be used according to the needs of societies not as a tool of oppression. Law must be base in establishing institutions depending on social needs without oppression if we wish to establish a healty society. This ofcourse prevents cultural and identity crises. VI