Pelvik organ prolapsus'lu kadınlarda coccyx mobilitesi ile prolapsus arasındaki ilişkinin ön, orta ve arka kompartmanlarda değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between coccyx mobility and prolapsus in anterior, middle and posterior compartments in women with pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 616302
  2. Yazar: NUREDA NALÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalık olan Pelvik Organ Prolapsusu (POP) çalışmamızda ön, orta ve arka kompartmanda incelendi. Coccyx mobilitesi bu üç kompartmanda incelenmiş olup coccyx mobilitesi ile prolapsus arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda POP görülen 45 kadının demografik bilgileri toplandı, T2 ağırlıklı defekografi görüntüleri çalışmaya dahil edildi. Ön, orta ve arka kompartmanda sarkma miktarları tespit edildi. Defekasyonun dört fazı olan dinlenme, sıkma, ıkınma ve defekasyon fazlarında coccyx açısı, sakrokoksigeal açı ve sakrokoksigeal eklem açısı ölçüldü. Ayrıca demografik bilgiler ile ön, orta ve arka kompartman prolapsusu kıyaslandı. Defekasyon fazları arasında coccyx açısı, sakrokoksigeal açı ve sakrokoksigeal eklem açısı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (p0,05). Coccyx uzunluğu ile apertura pelvis inferior sagittal çap ilişkisinin anlamlı olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Pelvic organ prolapse (POP) is a serious disease that decreases the quality of life. In this thesis, POP was examined in three groups as anterior, middle and posterior compartments. Coccyx mobility and other pelvic parameters were examined in these three compartments and the relationship between hypermobile coccyx and prolapse is the aim of the investigation. In our study, demographic data of 45 women with POP were collected and T2-weighted defecography images were included in the study. Anterior, middle and posterior compartment prolapse sagging amounts were determined. Coccyx angle, sacrococcygeal angle and sacrococcygeal joint angles were measured in the four phases of defecation; resting, squeezing, straining and defecation. In addition, demographic information and anterior, middle and posterior compartment prolapse were compared. There were significant differences between defecation phases between coccyx angle, sacrococcygeal angle and sacrococcygeal joint angle (p0,05). The relationship between coccyx length and sagittal diameter was significant (p0.05).