6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'ndaki usulsüz halka arz ve izinsiz faaliyette bulunma suçları
Improper public offer and unauthorized capital market activity offenses in Turkish Capital Market Law
  1. Tez No: 616303
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
6362 sayılı Ser.PK ile“Usulsüz Halka Arz Suçu”ve“İzinsiz Sermaye Piyasası Faaliyetinde Bulunma Suçu”olarak iki ayrı suç düzenlenmiştir. Bu suçlar arasında usulsüz halka arz suçu iki şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki SPK'ca onaylı izahname yayınlanmadan sermaye piyasası araçlarının halka arzı, diğeri ise SPK'dan ihraç belgesi almaksızın sermaye piyasası araçlarının satışı şeklinde olmaktadır. Diğer bir suçta izinsiz sermaye piyasası faaliyetinde bulunma suçudur. Bu suç ise izinsiz olarak herhangi bir şekilde sermaye piyasası faaliyetinin gerçekleştirilmesidir. Bu faaliyetler sermaye piyasasındaki, SPK'nın iznine tabii kuruluşlardan birini izinsiz kurup faaliyet gösterme şeklinde olabileceği gibi izinsiz işlemlerde bulunmak şeklinde de olabilir. Ser.PK m.37 ve 38'de sermaye piyasası ve sermaye piyasası yan faaliyetlerinin neler olduğu hususundaki düzenlemeler vardır. Ancak bunlar tadadi olarak değerlendirilebilir. Bize göre izinsiz sermaye piyasası faaliyetinde bulunmaya tabii işlemler Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatta tanımlanan her türlü işlem olarak düşünülebilir. Bunlara örnek olarak kitlesel fonlama platformları ve kaldıraçlı işlemler de düşünülebilir. İzinsiz kitlesel fonlama faaliyetinde bulunma ve kaldıraçlı işlemlerde bu suç kapsamında düşünülebilecektir.
Özet (Çeviri)
With the capital market law numbered 6362, two different crimes were organized as“ Illegal Public Offering offense”and“Unauthorized Capital Market Activity offense.”Among these offenses, an improper public offering can be committed in two ways. The first one is the public offering of capital market instruments without issuing a prospectus approved by the CMB, and the other is the sale of capital market instruments without issuing certificates from the CMB. Another offense is the crime of unauthorized capital market activity. This offense is the realization of capital market activity in any way without permission. These activities may take the form of unauthorized establishment and operation of one of the institutions that are subject to the permission of the CMB in the capital market or may involve unauthorized transactions. Articles 37 and 38 of the Capital Market Law contain regulations on capital market and capital market side activities. However, these articles can be considered as exemplificative. In our opinion, transactions that are subject to unauthorized capital market activity can be considered as any transaction which is defined in the Capital Market Law and any related legislations. Unauthorized mass funding and forex transactions may be considered within the scope of this offense as common examples.