Yunan şair Kostas Karyotakis'in yaşamı, yapıtları ve Yunan şiirine etkisi
Life, works and influence on Greek poetry of Greek poet Kostas Karyotakis
  1. Tez No: 616328
  2. Yazar: GÜNEŞ FINDIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRİNİ SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan sembolizm akımından etkilenerek eserler kaleme alan 1920 Kuşağı şairleri Yunanistan edebiyat tarihi için oldukça önem arz etmektedir. Kısa ömrüne çok sayıda ve nitelikli şiirler sığdırmış olan şair Kostas Karyotakis ise bu edebi kuşağın en önemli temsilcilerinden sayılmaktadır. Türkiye'de konu üzerine yapılmış olan çalışmaların sayısının kısıtlı olması bu çalışmanın yapılmasında önemli bir etkendir. Çalışmada öncelikle Kostas Karyotakis'in yaşadığı dönemin siyasal olayları ve edebi gelişmeleri ele alınarak genel bir tasvir yapılmaya çalışılmış, ardından 32 yıllık yaşamı kronolojik olarak aktarılmıştır. Şairin etkilendiği yerli ve yabancı kaynakların izleri gözlemlendikten sonra ölümünün ardından ortaya çıkan“Karyotakizm”akımının Yunan edebiyatında nasıl bir etki oluşturduğu analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda ise Yunan şairin 22 şiirinin Türkçe çevirisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of 1920s poets', who were influenced by the Symbolism movement that emerged at the end of the 19th century is undeniable for the history of modern Greek literature. The poet Kostas Karyotakis, who has written numerous and qualified poems in his short life, is one of the most significant representatives of this literary generation. The inadequate number of studies conducted on the topic in Turkey is the main cause of the existence of this work. In this study, first of all, political events and literary developments of Kostas Karyotakis' period have been discussed in order to make a general description, and then poet's life was explained in chronological order. After observing the traces in the works of domestic and foreign sources that influenced the poet, the effect of Karyotacism which emerged after his death in Greek literature was analyzed. At the end of the study, 22 poems of the Greek poet translated into Turkish language are given.