Instructors' reasons for participating in a professional development program and the nature of teacher interaction: A case study in a Turkish preparatory school
Öğretmenlerin mesleki gelişim programına katılma sebepleri ve öğretmen etkileşimi: Türk hazırlık programı vaka çalışması
  1. Tez No: 616334
  2. Yazar: AYLİN SELİN DEWAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kurum içi öğretmen gelişim programındaki öğretmenlerin programa katılma sebepleri ve algılanan program faydalarını inceleyerek, öğretmen etkileşimini araştırmaktır. Bu bağlamda sosyokültürel söylem analizi kullanılarak öğrenme fırsatları ortaya çıkaran etkileşim özellikleri araştırılmıştır. Katılımcılar özel bir üniversitenin hazırlık programında çalışan 14 kişinden oluşmaktadır. Veriler bir ihtiyaç analizi anketi, görüşmeler, gözlemler ve ses/görüntü kayıtları aracılığı ile toplanmıştır. Görüşmeler Miles ve Huberman'ın veri analiz yöntemi kullanılarak MAXQDA programında incelenmiştir. Programdaki konuşmalar yazıya dökülerek, sosyokültürel söylem analizi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın başlıca sonuçları öğretmenlerin programdan ve birbirlerinden birşeyler öğrenmek, yansıtıcı düşünmek ve bir grubun parçası olmak için katıldıklarını göstermektedir. Diğer katılım faktörleri arasında program tasarımı, öğretmen grubunun kim olduğu ve eğiticilerin kim olduğu bulunmuştur. Programın katkıları incelendiğinde, öğretmenlerin grup ortamından büyük ölçüde faydalandıkları görülmüştür. Hem kişisel hem de mesleki anlamda bazı değişiklikler bulunmuştur. Sosyokültürel söylem analizi sonuçları ise öğretmen eğiticilerinin etkileşim araçlarını hem konuşma başlatmak hem de devam ettirmek için kullandıklarını göstermektedir. En çok kullanılan etkileşim araçlarının uzun bekleme süresi, tekrar etme istekleri, açıklık getirme istekleri ve detaylandırma istekleri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore teacher interaction in an in-house professional development (PD) program by examining the reasons instructors join the program and the perceived contributions of such a program. To this end, sociocultural discourse analysis (SCDA) was used to investigate different interactional features that lead to increased learning opportunities. The participants of the study were 14 teachers working at the English language school of a private university in Turkey. Data was collected through use of a needs analysis survey, interviews, observations, and video/audio recordings of PD sessions. The results of the interviews were analyzed on MAXQDA using content analysis according to Huberman and Miles' qualitative data analysis approach. The professional development sessions were transcribed verbatim and analyzed through use of SCDA. The results of the study firstly revealed that instructors joined the PD program to learn from and with each other, to reflect on their teaching, and to be part of a community. Other factors that affected instructor decisions were mainly related to program design and who the group and trainers would be. When the contributions of the program were analyzed, it was found that instructors greatly benefited from the group environment. Both personal and teaching related changes were reported. The results of SCDA showed that trainers used interactional features to both initiate and maintain discussion with the most common features being extended wait time, revoicing, clarification requests and elaboration requests.