İnsan kaynakları fonksiyonları ekseninde itibar yönetimine dair bir değerlendirme: İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı örneği
An assessment regarding reputation management in accordance with human resources functions axis: İstanbul Sabiha Gökçen Airport case
- Tez No: 616339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Temelinde güven ve saygınlığın yer aldığı itibar, kamuoyunun gözünde işletmenin nasıl algılandığını ortya koyar. İşletmeler, nasıl ki kâr amaçlarını gerçekleştirmek için sahip oldukları kaynakları en verimli şekilde yönetme çabası gösteriyorsa aynı şekilde itibarı yönetmek için de benzer yaklaşımı sergilemek zorundadırlar. İtibarın etkisi, özellikle işletmelerin kriz dönemlerinde daha fazla hissedilmektedir. İşletmelerin itibar yönetiminde başarıya ulaşmalarının başlıca koşulu, tüm süreçlerini bu anlayışla tasarlamalarını zorunlu kılar. Bu bağlamda işletmelerin, operasyon, pazarlama, satış, satınalma, insan kaynakları, satış sonrası hizmetler gibi işletmeye ilişkin tüm iş ve süreçlerin itibara etkisi öngörülerek planlama yapılmalıdır. Bu çalışmada; İnsan Kaynakları Departmanında yürütülen faaliyetlerin ve İK fonksiyonlarının işletmelerin itibar yönetimindeki yeri üzerine bir inceleme yapılmıştır. İnsan, işletmenin en değerli varlığıdır. İnsanı başarılı kılacak her uygulama, iç dış paydaşlarda olumlu bir algı yaratır. İtibarlı bir işletme olma yolunda çalışanların potansiyellerinin kullanımı temel adımlar arasında yer almaktadır. İnsan Kaynakları fonksiyonlarının doğru uygulamalar ile hayata geçirilmesi önemlidir. İnsan Kaynakları uygulamaları sadece itibarın kazanılması aşamasında değil, oluşturulmasında, korunmasında, geliştirilmesi ve yönetilmesi aşamalarında da önemli bir role sahiptir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimleme yöntemi kullanılarak İtibar Yönetimi ve İnsan Kaynakları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. İnsan Kaynakları fonksiyonlarından; işe alma ve yerleştirme, motivasyon faktörleri ve kurum kültürü, örneklemde yer alan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İnsan Kaynakları departmanındaki uygulamalar çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reputation that underlies confidence and prestige , exhibits how a company perceived in the eyes of public. Companies obliged to show similar approach while managing their Corporate Reputation just as they did while endeavoring their source management with an optimum effort for realizing profit. Corporate Reputation appears as the most important element that felt its impact especially in times of trouble. Therefore, the foremost condition of company's Corporate Reputation Management accomplishment requires company to design all their processes with this understanding. In this context, company's operation, marketing, sales, procurement, human resources, after sales services shall be planned by foreseeing their probable effects to Corporate Reputation. Analysis has been made regarding the place of conducted activities in Human Resources department and HR functions in Companies ReputationManagement. Human is the most valuable wealth of a company. Every implementation, that make human successful, evaluated positively by either internal or external stakeholders. The usage of worker's potentials remains one of the most common step that is making of Reputable Company. It is important to actualize Human Resources functions with good practice. Human Resources practices, plays an important role not only in acquiring reputation but also protecting, developing and managing phases. In this study, the relationship between Reputation Management and Human Resources has set forth via qualitative descriptive method. Human Resources functions such as; Rectruitment and Placement, Motivation factors and Corporate Culture have been evaluated in accordance with performed practices of Human Resources Department at İstanbul Sabiha Gökçen Airport sample