Türkiye'de insan kaynaklarının Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci ekseninde yaşadığı değişim
The conversion of human resources in Turkey within the scope of European Union membership process
- Tez No: 289842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye, son yıllarda piyasa ekonomisinin hızla gelişmesiyle, çalışma hayatındayaşadığı modernizasyonla, insan kaynakları uygulamalarında gelişim göstermektedir.Ülkenin büyümekte olan ekonomisinin insan kaynağı üzerinde yarattığı bu etkinindışında, tam üyelik için, uygulamalarını ve politikalarını uyumlaştırmaya çalıştığıAvrupa Birliği de, Türkiye'deki insan kaynağının üzerinde kayda değer bir etkiyesahiptir.Bu çalışmada, politik ve ekonomik bir proje olan Avrupa Birliği'ne tam üyelikolgusunun, Türkiye'deki insan kaynaklarını ne yönde etkilediği incelenilmiştir.Öncelikle, insan kaynakları yönetimine dair kavramlar ele alınmış, insan kaynaklarıyönetiminin tarihi, fonksiyonları ve amaçları açıklanmıştır. Ardından, Türkiye'de veAvrupa Birliği'nde insan kaynakları uygulamalarından bahsedilmiş, bu uygulamalaraetki eden yasalar ve kültüre değinilmiştir. Son olarak, Türkiye'nin üyelik süreci ileyasalarını uyumlaştırmaya yükümlü olduğu, Avrupa Birliği'nin ortak politikalarındanbiri olan istihdam ve sosyal politikasının insan kaynakları üzerindeki etkisi, özellikleyasalar yolu ile meydana getireceği ve getirmiş olduğu değişiklikler tartışılmıştır.Bu tezde, Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci çerçevesinde, insan kaynakları alanındayapılması gereken değişikliklerin, Türkiye'deki insan kaynaklarının çalışma koşullarınıiyileştirici, çalışanlar açısından iş hayatının kalitesini arttırıcı bir gelişime neden olduğusavunulur.
Özet (Çeviri)
During the recent years, Turkey, through modernisation in working life thanks to itsdeveloping market economy, has been improving its human resources practices. Besidesthe effect of its developing economy, European Union, with whom Turkey has beenharmonizing its practices and policies, has also a significant impact on the humanresources in Turkey.In this study, it is analysed that in which extent European Union membership fact, as apolitical and an economic project, has an impact on human resources in Turkey. First ofall, the concepts regarding human resources management, and then the history, thefunctions and the aim of human resources are explained. Then, human resourcespractices in Turkey and in European Union are explained, and how the law and theculture has an effect on these practices are mentioned. Lastly, the impact of employmentand social policy of European Union -with whom, Turkey should harmonise its law- onthe human resources, especially through regulations, are discussed.In this thesis, it is argued that, within the framework of European Union membershipprocess, the changes should be achieved in human resources area, conduce towarddevelopments that provide better working conditions and higher quality of working lifefor the employees in Turkey.