Paleolitik çağdan bugüne: Bir duygu ifade aracı olarak mağara resimlerinden emoji, animoji ve memojiler'e
From the paleolithic age to the present: From cave paintings to emoji, animoji and memojis as a means of emotion expression
  1. Tez No: 616340
  2. Yazar: ALİ CAN YEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYNUR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsan, bilhassa Üst Paleolitik Çağ'da mağaralara çizilen duvar resimleri ile yaşamına ilişkin bazı kesitleri, hislerini, deneyimlerini aktardı. Dijital çağda ise emojiler ile bu tip eylemlerde bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü, şu sıralar iletişimin görsel biçimde tektipleştiği tartışılmakta ve emojiler, kendine mahsus bir iletişim biçimi halini almaktadır. Emojilerin anonim bir yapısı vardır. Emojiler, iletişimin mağara duvarlarına çizilen resimler ile gerçekleşen boyutuna dijital bir geri dönüşü anlatır. Emojiler, animoji ve memojilerin doğuşuna da aracı oldu. Bundan başka, 19 Mayıs 2019'da Enis Timuçin tarafından kurulan ve dil, din, ırk ve cinsiyet gözetmeden herkesin vatandaşı olabileceği ilk dijital devlet“Birleşik Dünya Devleti”nde emoji dilinin kullanılacağı bilgisi, dünyanın dijitalleşme aracılığıyla tektipleşme yolunda olduğuna dair görüşlere sebep olabilir. Bir diğer tartışma konusu, evrensel bir dil olarak ortaya çıkan Esperanto dili ile ilgilidir. Esperanto dili, dijital çağda dilsel standartizasyon açısından dikkat çekmektedir. Bu bilgiler izleğinde bu tez, dijital süreç ve eylemleri değerlendirmektedir. Tez, emojileri mağara duvarlarındaki eylemsel resimlere“dijital bir geri dönüş”olarak ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
Human beings conveyed their some sections, feelings, and experiences with wall paintings drawn in the caves during the Upper Paleolithic Age especially. In the digital age, they takes similar actions with emojis. Therefore, it is currently being discussed that communication is uniformed visually. Emojis become a specific form of communication. Emojis have an anonymous structure. Emojis characterize a digital return to the dimension of communication that realized to the cave walls. Emojis have also been instrumental in the birth of animoji and memojis. In addition, the information that emoji language will be used in United World State which the first digital state established by Enis Timuçin on May 19, 2019, where everyone can be a citizen regardless of language, religion, race and gender may lead to views that the world is on the way to standardization through digitalization. Another topic of discussion is related to the Esperanto language, which emerged as a universal language. The Esperanto language draws attention in terms of linguistic standardization in digital age. For this reason, this thesis evaluates digital processes and practices. The thesis will evaluate emojis as“a digital return”" to the episodic paintings on the walls of the cave.