Aydın ili köpeklerinde bulunan hepatozoon canis'in teşhisinde mikroskobik ve PCR bulgularının karşılaştırılması
Comparison of microscobic and PCR findings in the diagnosis of hepatozoon canis of dogs in Aydin
- Tez No: 616354
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AYSUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hepatozoon canis köpeklerde ölümle sonuçlanabilen hastalık tablosuna neden olan kene kaynaklı protozoal bir parazittir. Bu çalışmada Aydın ilindeki sahipli köpeklerde Hepatozoon canis'in varlığının mikroskobik ve PCR ile belirlenerek iki teşhis yönteminin sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne gelen köpeklerden toplanan kan örneklerinden ince yayma preparatlar hazırlanarak mikroskobik olarak incelenmişlerdir. Aynı örneklerden DNA ekstraksiyonu yapılarak parazite ait DNA varlığı PCR ile incelenmiş, elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Mikroskobik incelemede hiçbir kan örneğinde H.canis gamontuna rastlanmaz iken PCR ile üç kan örneğinde pozitiflik saptanmıştır. Ülkemizde köpeklerde hepatozoonosis'in prevalansı hakkında daha önce yapılan çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışma ile de köpek hepatozoonozisi'nin tanı ve tedavi prosedürlerinin geliştirilmesi açısından katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatozoon canis is a tick-borne protozoal parasite that causes fatal disease in dogs. In this study, the presence of Hepatozoon canis in dogs in Aydın will be determined by microscopic examination and PCR. It is aimed to compare the results of two diagnostic methods. Blood smears have been prepared from samples collected from dogs brought to Aydin Adnan Menderes University Veterinary Faculty Animal Hospital for microscopic examination. And also the same samples were investigated by PCR presence of H.canis and the results compared. As a result there were no parasite gamonts detected by microscobic examination while three samples found to be positive by PCR. There are other studies about hepatozoonozis in Turkey. Taken together this studys findings are contribute to the development of diagnostic and treatment procedures.