Fen eğitiminde kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim tekniklerinin öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine etkisi: Meta-analiz çalışması
The effect of teaching techniques based on conceptual change approach in science education on students' conceptual understanding: A meta-analysis study
  1. Tez No: 616353
  2. Yazar: BURCU GELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KOÇ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, fen eğitiminde kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim tekniklerinin öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, yüksek lisans ve doktora tezleri ile hakemli dergilerde yayımlanan makalelerdir. Bu veriler; Elton B. Stephens Company (EBSCO), Education Resources Information Center (ERIC), ProQuest, ULAKBİM, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanları ve Google Akademik ile hakemli dergilerin ve üniversitelerin elektronik kütüphanelerinden elde edilmiştir. Ulaşılan çalışmalardan 64'ü meta-analize dahil edilmiş ve etki büyüklüğü analiz edilmiştir. Kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim tekniklerine ait etki büyüklüğü 1,126 olarak hesaplanmıştır. Bu değer, Cohen'in (1988) kriterlerine göre oldukça büyük bir etki büyüklüğüdür. Bu araştırma sonucunda, kavramsal değişim yaklaşımının geleneksel yaklaşıma göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, çalışmalarda kullanılan öğretim tekniği, konu alanı, öğrenim düzeyi, uygulama süresi, yayın yılı ve uygulayıcı türünün kavramsal değişim yaklaşımı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the effect of teaching techniques based on conceptual change approach in science education on students' conceptual understanding. This research followed up meta-analysis research methods. Data were extracted from master's theses, doctoral dissertations and the articles, which are published in peer-reviewed journals. Data were collected from, Elton B. Stephens Company (EBSCO), Education Resources Information Center (ERIC), ProQuest, ULAKBIM, Turkish Council of Higher Education National Thesis Center databases, and Google Scholar with peer-reviewed journals and the electronic library of universities. A total of 64 studies were included in the meta-analysis. The overall effect size for these studies was calculated as 1,126. This is a large effect size according to Cohen's (1988) criteria. As a result, conceptual change approach was found to be more effective than traditional approach. However, the teaching techniques used in the studies, subject area, level of education, duration of application, year of publication and type of practitioner were found to be significant impact on the conceptual change approach.