Diabetlilerde keyroartropati ile akciğer fonksiyonları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 616406
  2. Yazar: TUNCAY PALTEKİ
  3. Danışmanlar: DR. SALİHA YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
50 diabetli (25 keyroartropatili, 25 keyroartropatisiz olgu) ve 25 sağlıklı kontrol grubunda keyroartropati ile akciğer fonksiyonları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Diabetlilerde eklem hareketi kısıtlılığı ile hasta yaşı ve diabet süresi arasında ilişki mevcut ise de cinsler arasında bir fark bulunamamıştır. Keyroartropatili diabetlilerde retinopati ve nöropati oranı keyroartropati bulunmayanlardan daha yüksektir, nefropati açısından anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Solunum fonksiyon testleri ortalama değerleri her üç grupta da normal sınırlar içerisinde ise de vital kapasite keyroartropatili diabetlilerde kontrollere nazaran anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Eklem kısıtlılığı olan diabetik olgularda olmayanlara göre diffüzyon kapasitesi düşük olarak bulunmuştur. Keyroartropatili diabetlilerde tip I vakalarda vital kapasitenin, tip II lerde difüzyon kapasitesinin keyroartropati bulunmayanlara nazaran daha düşük olduğu saptanmıştır. Diabetik olgularımızda akciğer fonksiyonlarına hasta yaşının, diabet süresinin ve diabet komplikasyonlarının etki etmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
LJM and pulmonary functions were investigated in 50 diabetics (25 with cheiroarthropathy, 25 without cheiroarthropathy) and in 25 healthy control subjects . In the diabetes cheiroarthropathy was related with the age of the patient and the duration of diabetes, but there was not any difference between males and females. In diabetics complicated with cheiroarthropathy the frequency of retinopathy and neuropathy is higher than the diabetics without cheiroarthropathy, but there is not any relation with nephropathy. Though in the diabetics and controls mean values of respiratory function tests were in normal range, in the diabetics with cheiroarthropathy vital capacity was significantly low compared with controls and diffusion capacity was lower in diabetics with limited joint mobility than diabetics with out limited joint mobility. In the diabetics with cheiroarthropathy; in type I vital capacity, in type II diffusion capacity were lower than diabetics without cheiroarthropathy. In diabetic patients there was not any effect of the age of the patient's duration of diabetes and other complications of diabetes on pulmonary function.