Deneysel aort oklüzyonunda oluşan iskemi - reperfiizyon hasarını azaltmada n-asetilsisteinin yeri
Use of n-acetylcysteine in ischemia-reperfusion injury following experimental aortic occlusion
- Tez No: 616405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN PULATHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Deneysel Aort Oklüzyonunda Oluşan iskemi - Reperfiizyon Hasarını Azaltmada N-Asetilsisteinin Yeri İskemi düzeltildikten sonra oluşan reperfüzyon sendromunda, iskemik organ dışındaki organlarda da hasar gelmekte ve bu klinik durum mortalite ve morbiditeyi arttırmaktadır. N-asetilsistein ( NAS ) klinikte daha çok bronkosekretolitik ve asetaminofen zehirlenmelerinde antidot olarak kullanılan bir ilaçtır. NAS 'in ayrıca antioksidan özelliği de vardır. ilacın antioksidan etkisini kanıtlamak için ratlarda deneysel iskemi-reperfüzyon (İ/R) modeli oluşturduk. Çalışmamızda Wistar-albino türü 25 erkek rat, 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (n: 5) sadece aort eksplorasyonu yapıldı ve 5 saat anestezi altında tutuldu. İ/R grubunda (n: 10) abdominal aort renal arterlerin altından 4 saat süreyle klemplendi. Ardından klemp alınarak 1 saat reperfüzyona bırakıldı. NAS grubuna (n: 10) yukarıdaki işlemden farklı olarak aortik kross klemp konulmadan hemen önce intraperitoneal olarak 150 mg/kg NAS verildi. İşlem sonunda bütün ratlar sakrifiye edilerek parankimal organları alındı. Bu dokularda iskemi ve reperfüzyon hasarının göstergesi olan Malondialdehid (MDA) ve Miyeloperoksidaz (MPO) miktarlarına bakıldı. Aynca histopatolojik ve akım sitometrik inceleme yapıldı. Dokulardaki MDA ve MPO değerlerine bakıldığında, NAS'inin İ/R hasarını azaltıcı etkisi gözlendi. Akciğerlerdeki akım sitometrik ve histopatolojik çalışmada NAS'inin lökosit infiltrasyonunu azaltıcı etkisi bulundu. Işık mikroskobisiyle yapılan histopatolojik incelemelerde diğer organlarda belirgin farklılığa rastlanılmadı. Sonuç olarak NAS; parankimal organlarda özellikle de akciğerlerdeki iskemi ve reperfüzyon hasarını azaltmaktadır. Çalışmamız bunu destekler yöndedir. Klinik uygulama öncesinde farklı İ/R süreleri ve değişen NAS dozları ile birlikte daha farklı parametreler araştırılarak yapılacak çalışmalardan sonra İ/R sendromunda NAS'in kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Use of N-Acetylcysteine in Ischemia-Reperfusion Injury following Experimental Aortic Occlusion In reperfusion syndrome; which occurs following improvement of ischemia, usually, non-ischemic organs are injured as well as the ischemic organs, consequently resulting in additional morbidity and mortality. NAS is mainly used as a bronchosecretolytic or an antidote in acetaminophen toxicity in clinical practice. It also possesses antioxidant properties. We have planned a study to assess the antioxidant properties of NAS on the I/R in a rat model. In our study, we used three groups of Wistar-albino rats (total number of rats =25). The control group (n=5) received only aorta exploration under 5 hour-long anesthesia. I/R group's (n=lO) abdominal aortas were clamped just inferior to the renal artery for 4 hours following. Then, clamps were removed and reperfusion was allowed for one hour. NAS group (n=lO) received the same procedure as the I/R group and additionally treated with 150 mg/kg NAS intraperitoneally, prior to aortic cross-clamp placement. After these procedures, all mice in each group were sacrificed and their parenchymal organs were obtained. These organs were subjected to malondialdehyde (MDA) and myeloperoxidase (MPO) level measurements and histopathologic and flow cytometric evaluations. When MDA and MPO levels were considered, the NAS group showed a smaller I/R injury. In addition, PMNL infiltration was smaller in the evaluation of the lungs of the NAS group by flow cytometry and histopathologic. There was no difference between groups in light microscopy. To conclude, NAS reduces ischemia and reperfusion injury in parenchymal organs and especially in the lungs in a rat model. However, further studies using prolonged reperfusion periods, different doses of NAS and additional parameters needed to be undertaken prior to the clinical use of NAS in I/R syndrome.