Anayasa Hukukunda suçsuzluk karinesi
Presumption of innocence of the Constitutional Law
- Tez No: 616438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ceza hukukunda yargılama faaliyetinin insan hakları, hukuk devleti ve demokrasi çerçevesinde gerçekleşmesi için uyulması zorunlu olan ilkelerden biri suçsuzluk karinesidir. Bu ilkeye göre bir suç ithamıyla karşı karşıya gelen kişi, suçluluğu mahkeme kararıyla hükmen sabit oluncaya kadar suçsuz sayılacaktır. Anayasa ve ceza hukuku mevzuatının çeşitli bölümlerinde düzenlenen bu karine adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarından biridir. Bu çalışmada söz konusu ilke hem anayasa hem de ceza hukuku bağlamında ele alınacaktır. Söz konusu çalışma gösterdi ki suçsuzluk karinesi insanlık onuru ve temel hak ve hürriyetlerin korunması sistematiğinin kurucu ilkelerinden biridir.
Özet (Çeviri)
The presumption of innocence is one of the compulsory principles in criminal law for the exercise of Judicial activity in accordance with human rights, the rule of law and democracy. According to this principle, a person accused of a criminal offense shall be considered innocent until the verdict is fixed by a court decision. This presumption, which is regulated in various sections of the Constitution and criminal law legislation, is one of the most important elements of the right to a fair trial. In this study, this principle will be discussed according to the Constitution and criminal law. The study showed that presumption of innocence is one of the founding principles of the systematic of protection of human dignity and fundamental rights and freedoms.