Eski Anadolu Türkçesi dönemi eserleri üzerinde ad bilimsel birinceleme
An onomastic analysis on Old Anatolian Turkish texts
  1. Tez No: 616439
  2. Yazar: HAKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 557
Özet
Kişi, yaşadığı toplumdan bağımsız değildir ve bağımsız düşünemez. Bundan dolayı insanlar bir yere, bir kişiye veya herhangi bir unsura ad verirken yaşadığı toplumun düşünüş biçimine uygun olarak davranır. Kişi adları (antroponim), yer adları (toponim), mit adları (mitonim), kök adları (etnonim) gibi alanlardan oluşan özel adlar ataların psikolojisini, yaşam biçimlerini ve gelenek/göreneklerini anlayış noktasında da bize rehberlik eder. Ad verme, sıradan bir olay olmadığı için belirli temayüllerin etkisiyle bir gelenek dairesi içinde yapılır. İster Türkçe kökenli olsun, isterse başka dillerden alınsın özel adlar, dili zenginleştiren önemli bir ifade unsurudur. Dil biliminin önemli bir kolu olan ad bilimi ise özel adları çeşitli açılardan inceler. Özel adların kökenlerini, zaman içindeki değişimlerini, anlamlarını inceleyerek ait olduğu dönemin dili ile kültür varlığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalışır. Bu çalışmanın amacı, Eski Anadolu Türkçesi döneminde yazılmış telif eserlerdeki özel adları (onimleri) tespit etmek ve elde edilen verilerden yola çıkarak ad verme geleneği üzerinde etkili olan faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bununla birlikte ad verme geleneğinin esaslarının tespit edilmesi, dönemin dili ile zihniyeti arasındaki ilişkinin daha iyi kavranması noktasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
One is not independent of society in which she/he lives and can not think independently. Therefore, people behave in accordance with the way of thinking of society the live in, while naming a place, a person or any element. Proper nouns, such as anthroponym, toponym, mythonym and ethnonym, also guide us in understanding the psychology, life forms, traditions and customs of the ancestors. Since naming is not an ordinary event, it is done in a tradition circle under the influence of certain tendencies. Proper nouns, whether of Turkish origin or taken from other languages, are an important element of expression that enriches the language. Onomastic, which is an important branch of linguistics, examines proper nouns from various angles. It tries to reveal the relationship between the language of the period and culture by examining the origins, changes over time and meanings of proper nouns. The aim of this study is to determine the royalties in the copyrighted Works written in the Old Anatolian Turkish period and to reveal the factors affecting the naming tradition based on the obtained data. However, identifying the principles of the naming tradition will help to understand the relationship between language and mentality of the period.