Reşat Nuri Güntekin'in 'Yaprak Dökümü' romanı üzerine dil incelemesi
Language investigation on the novel 'Yaprak Dökümü' of Reşat Nuri Güntekin
- Tez No: 616462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez, Türk edebiyatının mühim ve başarılı yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü romanının dil özelliklerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma, Giriş ve İki bölümden oluşmaktadır. Giriş Bölümünde Reşat Nuri Güntekin'den önceki Türk romanı hakkında bilgiler verilmiştir. I. Bölüm Reşat Nuri Güntekin'in Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri; II. Bölüm, Kelime Dünyası, Kelime Grupları ve Cümle ana başlıklarını taşımaktadır. Bütün kelimelerin sayısı, türleri ve sıklıkları bu bölümde belirtilmiştir. Çalışmada elde ettiğimiz tespitler genel biçimde değerlendirilerek Sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to reveal the language characteristics of the Reşat Nuri Güntekin's novel book, which is known as“Yaprak Dökümü”, one of the important and successful writer of Turkish literature. This thesis, consists of the Introduction, I. and II. Sections with the Conclusion. Introduction Section provides information about Turkish novel before Reşat Nuri Güntekin. In the first Section Reşat Nuri Güntekin's Life, literary personality and works. Second section bears the title of: Word world, Word categories and sentences. The number of all word types and frequency are given in this section. The results obtained in this study in general form are given by evaluating the conclusion section.