Fazlı Bulut'un 'Hindistan Seyahatnamesi' adlı eseri üzerine bir çalışma
A study on Fazlı Bulut's (India Travelogue) book
  1. Tez No: 616461
  2. Yazar: AIMAN NISHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Seyahatnameler, bilgi verici bir özellik taşırlar. Gezilen görülen yeni yerler hakkında yazar okuyucusuna bilgi verir. Yazar, gidip gördüğü yeni yerlerin coğrafi, tarihi ve sosyal değerlerinden etkilenip kendi halkına anlatma isteği içinde bu metinleri kaleme alır. Coğrafi alanda dünyanın bilinmeyen yerlerinin keşfi ile uzaktaki ülkeleri merak eden insanlar yeni yerleri çeşitli amaçlarla tanıma ihtiyacı hissetmiş, seyahatnameler de bu ihtiyaca cevap vermiştir. Geçmiş zamanlarda seyahatnameler, bir iletişim aracı olarak önem kazanmıştır. Çalışmamızda, edebiyatımıza yeni bir bakış açısı getiren seyahatnamelerden yola çıkarak İnsan yaşamının kayıt altına alınmasını sağlayan dahası tarihi başlatan yazının icadı, insana gördüğünü, duyduğunu ve düşündüğü ölümsüzleştirme imkânı sağlamıştır. Yazıyla birlikte edebiyatın tarih içinde gelişimi, kullanımının artması her toplum için gezilen yeni coğrafyaların ayırt edici özelliklerini kaleme alma ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Bu ihtiyaç, herhangi bir yazarın seyahat ya da gezilerinde gördüklerini özgün üslubuyla anlattığı bir tür olan seyahatnamelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İncelememizde, esas olarak seyahatname türünün ilk örneklerinden hareketle Türk edebiyatındaki gelişimine değindik. Bu çalışma Fazlı Bulut'un Hindistan Seyahatnamesi adlı eserinin içeriğini kısaca tanıtmakta ve durumları, iklimi, bölgeleri, tarihi, dinleri, dilleri ve coğrafyaları hakkında bilgi vermektdir. Fazlı Bulut'un çalışmaları henüz tez şeklinde incelenmemiştir. Yazarın değerlendirmeleri, hem Türk edebiyatına hem de gezi türüne önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Travelogues are a special tool of information. The author (traveller) informs the reader about the new places he visited. The author is influenced by the geographical, historical and social values of the new places he visits and writes these texts in order to tell his people. With the discovery of unknown parts of the world in the geographical area, people who wondered about distant countries felt the need to know new places for various purposes and travelogues responded to this need. In the past, travelogues have gained importance as a means of communication. In our study, starting from the travelogues that bring a new perspective to our literature, the invention of the writing that initiated the history of human life, and moreover, provided the opportunity to immortalize what he saw, heard and thought. With the development of literature in the history of literature, the increase in the use of new geographies for each society has brought the need to write the distinctive features. This need led to the emergence of travelogues, a genre that any writer describes in his original style what he sees in his travels or trips. In our study, we mentioned the development of Turkish literature mainly from the first examples of the type of travelogue. This study briefly introduces the contents of Fazlı Bulut's Travel to India and provides information about situation, climate, regions, history, religions, languages and geographies of India. Fazlı Bulut's work has not yet been examined in the form of a thesis. The author's evaluations have made significant contributions to both Turkish literature and the type of travel.