Türk siyasi hayatında hegemonik tarih tezlerinin karşılaştırmalı bir analizi: Kemalist ve milliyetçi-muhafazakâr tarih yazımları
A comparative analysis of hegemonic historical thesis in Turkish political life: Kemalist and nationalist-conservative historiographies
- Tez No: 616464
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tez, Türk siyasi hayatında yoğun iktidar mücadelesi veren çeşitli politik çevrelerin hegemonik bir proje etrafında geliştirdiği tarih tezlerini incelemektedir. İncelemenin bağlamını, farklı ideolojik geleneklerin temsilcisi olan, farklı tarihsel projeleri gerekçelendiren ve bu çerçevede çeşitli tarihsel okumalar geliştiren tarih tezlerinin karşılaştırmalı analizi oluşturacaktır. Bu çerçevede Kemalist tarih yazımı (resmi tarih) ile bu yazının hitap ettiği alanın dışında geliştirilen milliyetçi-muhafazakâr tarih yazımı, birbirleri ile olan paralellikleri ve zıtlıkları çerçevesinde yorumlanacaktır. Temelde Türk tarihinin ne tür özgüllükler taşıdığı ve evrensel tarih ile ne şekilde rezonans kurduğu sualleri üzerine şekillenen tezler, aynı zamanda iktidarın güncel politik teşekkülünde de belirleyici olabilmektedir. Dolayısıyla tarih tezleri özelinde geliştirilen her söylem, bir noktada güncel politik üretimin bir parçası olmakta, gelmekte olan sürecin ipuçlarını vermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the historical thesis developed by various political circles which are in an intense power struggle in Turkish political life within the frame of their own hegemonic projects. The context of the examination will form comparative analysis of the historical thesis which being representatives of different ideological traditions, justifying varied historical projects and emboldened several historical explications. In this context, Kemalist historiography (official history), and nationalist-conservative historiography which has been developed out of the area which the official history is not able to address to, will be expounded pursuant to their own parallels and contradictions. The thesis, which essentially takes shape according to their developed answers to the questions of“what kind of specificities has Turkish history been carried”and“in what way does Turkish history has resonance with the universal history”, could be determinative on the current texture of the power, at the same time. Therefore each discourse developed specific to the historical thesis, is being an integrated part of current political struggle at one point and carrying important clues regarding the process whose construction is in progress.