Selçuklu çini motiflerinin çağdaş karo tasarımında kullanımı ve örnek uygulamaları
Selcuklu tile motifs in contemporary tile design and sample applications
  1. Tez No: 616467
  2. Yazar: EMİNE BÜYÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİKMET SERDAR MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Selçuklu mimari yapılarının ana malzemesi olan taş ve tuğlanın yanı sıra süsleme elamanı olarak bitkisel, figürlü, geometrik ve kaligrafi motifli çiniler ve mozaik çiniler kullanılmıştır. Bu çiniler mimari yapılara üst düzey estetik bir beğeni ve görsel zenginlikler kazandırmaktadır. Selçuklu Devletinin İslam dinini ve yaşam kültürünü benimsemesi ile birlikte, Anadolu'nun pek çok yerinde inşa edilen başta dini yapılar olmak üzere mimaride süsleme elemanı olarak çini karolar kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında, kaynak taraması yapılmış ve günümüze kadar ulaşan çinilerin asıllarını müzelerde ve yapılarda yakından inceleyerek üretimlerinde kullanılan malzemeler ve çini üretim tekniklerine de kısaca değinilmiştir. Ayrıca, geometrik süsleme motifli çiniler çağdaş karo tasarımında kullanımları araştırılmış ve bu motifler çağdaş karo üretim teknolojisine uygun tasarımları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, geometrik çini motiflerinin çağdaş seramik sanatı tasarım ilkelerine uygun olarak üretilmesi ile genç kuşak sanatçı adaylarına esin kaynağı olması da amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to stone and brick, which are the main materials of Seljuk architectural structures, floral, figured, geometric and calligraphic tiles and mosaic tiles were used as decorative elements. These tiles give architectural buildings a high level of aesthetic appreciation and visual richness. With the adoption of the Islamic religion and the culture of life by the Seljuk State, tile tiles were used as decorative elements in the architecture, especially in religious buildings, which were built in many parts of Anatolia. Within the scope of this study, literature review has been made and by examining the originals of the tiles that have survived to the present day in museums and structures, the materials used in their production and the techniques of tile production are briefly mentioned. In addition, the use of tiles with geometric ornamental motifs in contemporary tile design was investigated and these motifs were designed in accordance with contemporary tile production technology. In this study is aimed to produce geometric tile motifs in accordance with contemporary ceramic art design principles and to inspire young generation artists too.