Sınırları genişletilmiş beden kapsamında sanatsal protez uygulamaları
Artistic prosthesis applications within the scope of expanded body
- Tez No: 616487
- Danışmanlar: PROF. HÜMERŞAH ŞEYMA ÜSTÜNER UZUNÖZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsan zekâsı ile doğayı çözümler ve elde ettiği bilgiyi eklentilere dönüştürerek bedenine dâhil eder. Protez olarak adlandırılabilecek bu eklentiler ile birlikte, insan bedensel eksikliklerini tamamlarken sahip olmadığı yeni yetenekler kazanır. Bununla birlikte günümüzün egemen kültürel yapısı ile eksiklik kavramı da yeni boyutlar kazanmıştır. Bu gelişmeler sonucunda protez olarak tanımlanabilecek şeyler de oldukça çeşitlenmiştir. Bu ilerlemeler sanat tarihinde de karşılığını bulmuştur. Postmodern anlayışların tükenmeye başladığı noktada sanat ve protezler yan yana gelmiş, birçok sanatçı protezleri çalışmalarına dâhil etmiştir. Bu sanatçıların çalışmaları ile birlikte kimlik politikalarına yeni tartışma alanları açılırken, insan olmanın tanımı bile sorgulanmıştır. Bütün bu örneklerin ortak noktası insanın sürekli oluşum halinde olmasından kaynaklanan eksik bir varlık olması ve protezler ile tamamlanma ihtiyacı hissetmesidir. Bu eser metninin ikinci bölümünde protez kavramı ve eksiklik ilişkisi tartışılırken üçüncü bölümde protezi çalışmalarına konu alan sanatçılara değinilmiştir. Günümüzde Kapitalizm'in üretim ilişkileri tüketim kültürünü oluşturmuş ve bu kültür eksiklik ve tamamlanma kavramlarını dönüştürmüştür. Sanat ve sanatçı da bu dönüşümlerden muaf olamamıştır. Bu süreçte ifade biçimleri önem kazanırken kendisini ön plana çıkartarak var olabilen sanatçı için yeni yetenekler kazanma ihtiyacı doğmuştur. İfade biçimleri ile ilişkili olarak etkili beden dili kullanımı da güncel bir ihtiyaç olarak tanımlanabilir. Eser metninin beşinci bölümü ile birlikte bu konuya değinilmiş ve bu ihtiyacı görselleştiren çalışmalara yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Protez, Sanatsal Protez, Bedensel Eklentiler, Çağdaş Sanat
Özet (Çeviri)
Humans analyze the nature with their intelligence and transform the knowledge obtained into add-ons for their body. While completing their physical deficiencies with these add-ons, which can be called prosthesis, humans acquire new abilities that they do not normally have. However, today's dominant cultural structure and the concept of deficiency gained new dimensions. As a result of such developments, what can be described as prosthesis is quite varied. These advances have also found their place in the history of art. At a point where postmodern understanding began to run out, art and prosthesis merged together, and many artists included prosthesis in their works. With the work of these artists, even the definition of being human is questioned as new areas of debate are opened for identity politics. The common point of all these examples is that the human being is a deficient entity due to continuous evolution and feels the need to complete via prosthesis. In the second part of this work, the relationship between the concept of prosthesis and deficiency is discussed while in the third part, the artists who are involved with prosthesis in their works are mentioned. Today, capitalism's relations with production have formed the culture of consumption and this culture has transformed the concepts of incompleteness and completion. Art and artist could not be exempt from these transformations. In this process, while forms of expression gained importance, there has been a need to acquire new talents for the artist who could exist by putting himself forth. The use of effective body language in relation to the forms of expression may also be defined as a current need. In the fifth part of this work, this issue is dealt with, and works that visualize this need are presented. Keywords : Prosthesis, Artistic Prosthesis, Body Attachments,Contemporary Art