Uluslararası çocuk ceza adalet sistemleri : Türkiye-İngiltere örneği
International children's criminal justice system: The case of Turkey England
- Tez No: 616509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya üzerindeki tüm ülkelerin gelecekleri adına hayati bir öneme haiz olan“çocuk”olgusu ve onun etrafında oluşan bütün unsurlar; bu yönleri sebebiyle devletlerin uğraşması ve ilgilenmesi gereken konuların ilk sıralarında yer almalıdır. Doğru bir analojiden hareketle; nasıl ki fert ve toplum hayatlarında 'eğitim' sayesinde her olumlu manada kalkınma ve yükselme sağlanmaktaysa; tıpkı onun paralelinde, 'çocuk' olgusuna verilecek önem ve çocuk suçluluğu ile mücadele sayesinde de bireysel ve kollektif gelişime açık olunacaktır.Bu durum çok basit ve sade bir mantıkla böyledir. İster“ağaç yaşken eğilir ”diyerek konuya pesimist bir perspektiften yaklaşın; isterseniz“ağaç yaşken doğrulur”diyerek optimist bir bakış açısına sahip olun; her iki durumda da 'çocuk' olgusunun içinde barındırdığı gerçeği yakalamışsınız demektir. Gelecekte etik, ahlak, erdem ve bilgi ile donamış nesilleri görebilmek adına“Uluslararası Çocuk Ceza Adalet Sistemleri”tez konusu yapılmış ve içerik daha bir anlaşılabilir olması düşünce ve kaygısıyla 'Türkiye ve İngiltere' örnekleriyle daraltma yolu tercih edilmiştir. Asıl hat konu itibariyle hukuk üzerinde yürüse de; 'çocuk suçluluğu' ile mücadelede verimli olabilecek tüm argümanlar ele alınmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The“juvenile”event with surrounding elements which has a vital importance for whole countries' future on earth should take place a top priority by the states to be interested in. Starting by a proper analogy; though providing an affirmative development and improvement via education in social and individual life, similarly it could be open to an individual and collective progression by taking care to juvenile event and struggling with juvenile delinquency. The situation simply likely this. whether you have a pessimist approach with a turkish proverb by saying“ a tree could be tend as alive”or have an optimistic wiev like“ a tree could be straighten up as alive in both you have reached the truth that juvenile event has. By the topic of ”international criminal justice systems" this dissertation was prepared In b ehalf of seeing next generation equipped with ethics, moral and virtue, and also for being understandable the collapsing method was chosen by using turkey and england samples Through the origin of topic goes on law , many other issues which make contributions struggling against juvenile delinquency have been taken into consideration.