Çocuklara özgü güvenlik tedbirleri ve infaz rejimi
Child-specific security measures and the penal enforcement system
  1. Tez No: 966951
  2. Yazar: SEVGİ GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 758
Özet
Ceza sorumluluğu bulunmayan çocuklara uygulanan güvenlik tedbirleri ile cezai ehliyeti haiz olan çocuklara özgü ceza infaz rejimi, çocuk adalet sistemlerinin yalnızca hukuki yapısıyla değil; aynı zamanda sosyo-psikolojik, kurumsal ve insan hakları temelli boyutlarıyla birlikte değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma, çocuklara özgü güvenlik tedbirleri ve infaz rejimini hem ulusal hukuk sistemi hem de karşılaştırmalı hukuk perspektifinden, hak temelli bir yaklaşım doğrultusunda incelemektedir. Araştırma kapsamında, Türkiye'de uygulanan çocuk adalet sistemine ilişkin müdahale mekanizmaları; Almanya, İngiltere ve Galler ile Amerika Birleşik Devletleri'nin New York Eyaleti'nde benimsenen modellerle sistematik biçimde karşılaştırılmıştır. Ceza sorumluluğu taşımayan çocuklara yönelik güvenlik tedbirlerinin türleri, karar mercileri, uygulama esasları ve denetim mekanizmaları, her ülkenin mevzuatı ve kurumsal yapısı çerçevesinde analiz edilmiştir. Karşılaştırmalı incelemeler, çocuk hakları normlarına uyum, müdahalenin etkililiği ve çocuğun yüksek yararının gözetilmesi düzeyi açısından değerlendirilmiştir. Çalışma, yalnızca normatif düzenlemelerle sınırlı kalmamakta; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi'nin genel yorumları ve son gözlem raporları, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi raporları, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatları gibi bağlayıcı ve yol gösterici ulusal ve uluslararası kaynakları da kapsamlı şekilde ele almaktadır. Ayrıca, çocukların suça sürüklenme nedenleri, güncel bilimsel teoriler ve ampirik veriler ışığında disiplinler arası bir çerçevede değerlendirilmiştir. İnceleme, ceza ehliyeti bulunan çocuklara özgü ceza infaz rejimini de kapsamakta; çocuk ceza infaz kurumlarının yapısı, uygulanan infaz rejimleri, disiplin uygulamaları, eğitim hakkına erişim, dış dünya ile temas kurma imkânları ve anneleriyle birlikte ceza infaz kurumlarında kalan 0-6 yaş grubundaki çocukların durumu, ulusal ve uluslararası standartlar bağlamında kapsamlı biçimde analiz edilmektedir. Bu tez, çocuk adaletine ilişkin müdahale ve infaz mekanizmalarını karşılaştırmalı hukuk temelinde ayrıntılı biçimde incelemekte; Türkiye, Almanya, İngiltere ve Galler ile New York Eyaleti örneklerinden hareketle mevcut sistemlerin yapısal özelliklerini, uygulama biçimlerini ve hak temelli yaklaşımlarını analiz ederek, güncel durumun tespitine ve sistemler arasındaki normatif ve kurumsal farkların ortaya konulmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Security measures applied to children lacking criminal responsibility, as well as the penal execution regime specific to children with criminal liability, necessitate a multidimensional evaluation of juvenile justice systems—not solely from a legal perspective, but also through socio-psychological, institutional, and human rightsbased lenses. This study examines child-specific security measures and the juvenile penal execution regime from both domestic legal and comparative law perspectives, adopting a rights-based analytical framework. Within the scope of the research, intervention mechanisms implemented in Turkey's juvenile justice system are systematically compared with the models adopted in Germany, England and Wales, and the State of New York in the United States. The types of security measures imposed on children exempt from criminal liability, the authorities responsible for decision-making, the procedural implementation, and the mechanisms of oversight are analyzed within the legal and institutional frameworks of each jurisdiction. These comparative evaluations are conducted in light of compliance with child rights standards, the effectiveness of interventions, and the extent to which the best interests of the child are upheld. The study does not remain confined to normative regulations alone; it also engages with jurisprudence and monitoring reports issued by both international and national bodies. These include the case law of the European Court of Human Rights, the General Comments and Concluding Observations of the United Nations Committee on the Rights of the Child, reports of the European Committee for the Prevention of Torture, as well as landmark decisions of the Turkish Constitutional Court and Court of Cassation. In addition, the causes of juvenile delinquency are examined through contemporary theories and empirical data within an interdisciplinary framework. The analysis also encompasses the penal execution regime applicable to children with criminal responsibility, evaluating the structure of juvenile correctional institutions, the nature of the regimes applied therein, disciplinary procedures, access to education, communication with the outside world, and the situation of children aged 0–6 who reside in penal institutions alongside their mothers—all assessed against national practices and international human rights standards. This thesis offers a detailed comparative legal analysis of intervention and penal execution mechanisms in the field of juvenile justice. Through case studies from Turkey, Germany, England and Wales, and the State of New York, it aims to identify and evaluate the structural features, implementation models, and rights-based approaches of existing systems, thereby contributing to the documentation of current conditions and the identification of key normative and institutional divergences across jurisdictions.