Ceza hukukunda suça sürüklenen çocukların ceza sorumluluğu, yargılanması ve infazı
Criminal responsibility, trial and execution of children driven to crime in criminal law
- Tez No: 878414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET VEDAT DİLBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Henüz erken yaşlarda suç işleyen ve ceza adalet sistemi ile tanışan çocukların, ceza yargılaması sürecinde yetişkinlerden farklı usullere tabi kılınması gerektiği günümüzde neredeyse tüm hukuk sistemleri nezdinde kabul gören bir durum haline gelmiştir. Bu neticede suça sürüklenen çocukların yetişkinlerden ayrı bir yargılama usulüne tabi olmasına ilişkin uluslararası mevzuat ve ulusal mevzuatta birçok düzenleme yapılmıştır. Çalışmamızda öncelikle çocuk, suça sürüklenen çocuk ve yaş küçüklüğü kavramları tanımlanacak olup daha sonra suça sürüklenen çocuğun hakları, ceza sorumluluğu ve tabi olduğu ayrık hükümler incelenecektir. Bu neticede çocuk yargılamasına hâkim olan ilkeler ışığında, çocuk yargılamasında yetişkinlerden farklı olarak izlenecek usul ve kurallar ele alınacaktır. Çalışmamızda suça sürüklenen çocuklar açısından tüm ceza muhakemesi süreçlerinde farklılık arz eden durumlar incelenecek, ardından suça sürüklenen çocuk hakkındaki ilamların infazı konusundaki düzenlemeler anlatılacaktır. Çalışmamızda çocuk yargılaması hem uluslararası düzenlemeler hem de ulusal düzenlemeler çerçevesinde ayrıntılı incelenecek ve çocuk haklarına ilişkin evrensel ilkelere değinilecektir. Ardından ulusal mevzuatta çocuk yargılamasının temeli olan Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Medenî Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Çocuk Koruma Kanunu temelinde suça sürüklenen çocuklar hakkında yargılama süreçlerindeki farklılık arz eden durumlar ulusal ve uluslararası mahkeme kararları eşliğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
It has become an accepted situation in almost all legal systems today that children who commit crimes at an early age and are introduced to the criminal justice system are subjected to different procedures than adults during the criminal justice process. As a result, many regulations have been made in international and national legislation to ensure that children dragged into crime are subjected to a separate trial procedure from adults. In our study, first of all, the concepts of child, child dragged into crime and underage will be defined, and then the rights of the child dragged into crime, criminal liability and the separate provisions to which it is subject will be examined. In this line the procedures and rules that will be followed differently from adults in child trials will be discussed in accordance with the principles that dominate child judgement. In our study, the situations that differ in all criminal procedure processes in terms of children who have been dragged into crime will be examined, and then the regulations on the execution of sentences about the child who has been dragged into crime will be explained. In our study, child trial will be examined in detail within the framework of both international and national regulations and universal principles related to children's rights will be addressed. In addition, national and international court decisions on children dragged into crime within the scope of the Turkish Penal Code, the Code of Criminal Procedure, the Turkish Civil Code, the Law on the Execution of Penal and Security Measures and the Child Protection Law, which are the basis of juvenile trials in national legislation, and the situations of children that present differences in from adults, will be examined.