Dışavurumcu üretim biçimi olarak Ünal Kuş'un resimleri
Ünal Kuş's paintings as expressionist forms of creation
  1. Tez No: 616529
  2. Yazar: ENDAM YENER
  3. Danışmanlar: PROF. CÜNEYT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dışavurumculuk akımı birçok disiplini kapsarken, en güçlü ifade biçimlerine görsel sanatlarda ulaşmıştır. Dışavurumculuk yalnızca bir akım değil, aynı zamanda insanın iç dünyasıyla ilgili olan bir dünya görüşüdür. Bu görüşle doğanın ve toplumun subjektif bir gerçekle yansıtılması savunulmuştur. Dışavurumcu biçimsel ve içeriksel özellikler daha çok sanatçının duygularıyla gelişen, yoğun renk, karşıt değerler ve deformasyonlarla yapılanmıştır. Dışavurumculuk kavram ve tarihsel gelişiminin de incelendiği bu tezin amacı Ünal Kuş'un dışavurumcu üretim biçimi olarak resimlerini incelemektir. Dışavurumculuk akımı ve Ünal Kuş'un resimlerine ilişkin veriler, literatür taraması, sanatçıyla görüşmeler ve gözlem yöntemleriyle elde edilmiştir. Dışavurumculuk ve tarihsel gelişimi bağlamında yapılan incelemelerde ele alınan birçok resim, Ünal Kuş'un resimlerinin plastik çözümlemesine destek olacak biçimde seçilmiştir. Bu çalışmada, Ünal Kuş'un sanat serüveni, resimsel tavrı ve Dışavurumcu üretim biçimi bağlamında ele alınan Bisikletli Kız, Cesur İlişkiler, Diyalog resimlerinde plastik çözümlemeler yapılmıştır. Resimlerinde birçok sembol kullanan sanatçının çizgileri, duygularını aktarabilmesi adına, anlatım aracı olmuştur. Sanatçının kullandığı renkler, kompozisyon tercihleri ve biçimsel deformasyonlar ise duyguları ifade eden simgelere bağlı olarak ruhani tepkilerle gelişmiştir. Bu gelişim resmin teması ve sanatçının öznel yaklaşımıyla, içgüdüye dayandırılmıştır. Bu çalışma sanatçının, bulunduğumuz dönemde figür ve nesneleri sanatın diliyle, dışavurumcu yaklaşımının ortaya koyulması ve sanatçı hakkında bugüne kadar kapsamlı bilgilere rastlanmaması açısından literatürdeki eksikliğin giderilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Expressionism applies to several disciplines however it attains its most powerful forms of expression in visual arts. Expressionism is not solely a movement but a way of thinking based on the human inner world. From this point of view, it is argued that nature and society were reflected in a subjective reality. Expressionistic formal and contextual characteristics are rather structured with dense color, contrasting values, and deformations that develop with the emotions of the artist. The aim of this thesis, which also examines the contextual and historical development of expressionism, is to look at paintings of Ünal Kuş as an expressionist mode of creativity. Information about expressionism and Ünal Kuş's paintings are obtained from the literature review, interviews with the artist and observation methods. Many paintings examined in the context of expressionism and historical development were selected to support the plastic analysis of Ünal Kuş's paintings. In this study, plastic analysis is made on the paintings The Girl with Bicycle, Bold Relationships, Dialogue in the context of Ünal Kuş's artistic adventure, style and expressionist mode of creativity. Drawings of the artist, who uses several symbols in his paintings, become narration to express his emotions. Artist's choice of colors, compositions and deformations are developed with spiritual reactions depending on symbols which are expressing emotions. This development is based on instinct with the theme of painting and artist's subjective approach. This study will reveal the expressionistic approach of the artist towards figures and objects and to fill a gap in literature where we couldn't find extensive information about the artist until today.